Günün Tarihi:4 Ağustos 2021

Milli Tren raya iniyor


TÜVASAŞ’ın geleneksel iftar programında Milli Tren çalışmalarında sona gelindiğini söyleyen Genel Müdür İlhan Kocaarslan, “İnşallah yılsonu itibarıyla 160 kilometre hızla giden elektrikli milli trenlerimizi raylara indireceğiz. Devletin çoğunluk hissesinin elinde olduğu bir özerkleşme yapısı ile TÜVASAŞ’ı dünya markası yapabiliriz” dedi.

İftarda buluştular

Türkiye Vagon Sanayi AŞ (TÜVASAŞ) çalışanları iftarda bir araya geldi. TÜVASAŞ Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen programa, Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Garnizon Komutan Vekili Albay Salih Üstündağ, MHP İl Başkanı Ahmet Ziya Akar, İYİ Parti İl Başkanı Selçuk Kılıçaslan, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, İl Jandarma Komutanı Albay Cengiz Yiğit, SAÜ Rektörü Fatih Savaşan, İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, Sakarya Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Nuri Koçer, Türk-İş İl Temsilcisi Cemal Yaman ile kurum çalışanları, yakınları ve çok sayıda davetli katıldı.

 

Ciro iki katı

Oruçların açılmasının ardından bir konuşma gerçekleştiren Genel Müdürü İlhan Kocaarslan, Ramazan ayının tüm İslam alemine hayırlara vesile olmasını temenni ederek, “ Geçen yıl söylediğimiz tüm hedefleri gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Dizelset üretimini iki katına çıkardık, bakım-onarım araçlarındaki sayıyı yüzde 50 arttırdık ayrıca parktaki araçların bekleme süresini 36 aydan 4 aya, araçların acil müdahalesini 30 günden 1 güne indirdik.

Şirketimizin cirosunu iki yıl içinde ikiye katladık” dedi.

 

Milli tren Projesi

Milli Tren Projesini büyük ölçüde tamamladıklarını ifade eden Kocaarslan, “Gövde üretim fabrikamızı üretime hazır hale getirdik, tüm tasarım projelerimizi tamamladık, şu anda milli trenimizi birleştirme sürecini yapmaktayız. İnşallah yılsonu itibarıyla 160 kilometre hızla giden elektrikli milli trenlerimizi raylara indireceğiz. TÜVASAŞ, görevi olmamasına rağmen ülkemizdeki demir yolu sektöründeki gelişmelerden vazife çıkartarak ülkemizin ithal ettiği yüksek hızlı tren setlerinin tasarım projelerini de başlatmış durumdadır. Yıl sonu itibarıyla bu tasarım projelerimiz inşallah bitmiş olacak, 2020 yılının sonunda bu proje de üretilmiş olarak raylara indirilecektir” diye konuştu.

 

Dünya markası

TÜVASAŞ olarak uluslararası bir marka oluşturmak istediklerini de sözlerine ekleyen Kocaarslan, “ Bu bizim vizyonumuzdur. Ülkemiz demiryolu sektöründe istenen noktaya bugüne kadar ne yazık ki gelmemiş, beklenen faydayı sağlayamamaktadır. Raylardaki araçları siz yerli olarak üretmediğiniz sürece bu sektör hiçbir ülkeye fayda sağlamaz. Yerli ve milli treni üretmek bizim bu ülkeye borcumuzdur. Çalışmalarımızı bu sebeple hızlı bir şekilde sürdürmekteyiz. Ancak bu yapı ile hedeflerimize ulaşmamız ne yazık ki mümkün değildir. Çünkü biz bağlı bir kuruluşuz ve bakım onarım işleri ile boğuluyoruz. Devlet personel yasaları ile ciddi zorluklarımız var” dedi.

 

Özerkleşme olmalı

Kocaarslan, “ Dünya’daki rekabetçi firmalar bunlardan muaf istedikleri gibi hareket edebiliyorlar. Bunu gerçekleştirmek için de Cumhurbaşkanımızın önderliğinde yapılacak çalışma kapsamında bizim de Dünya’da marka yaratmak için tıpkı Türk Hava Yolları modeli gibi özerkleşmemiz gerekiyor. Devletin çoğunluk hissesinin elinde olduğu bu özerkleşme yapısı ile TÜVASAŞ’ı biz bir Dünya markası yapabiliriz. Eğer bu sektörde varlığımızı sürdürmek istiyorsak hem bunu yapacağız hem de sahiplenerek daha fazla çalışacağız. Söylediğim bu başarıları TÜVAŞAŞ ailesi olarak geceli gündüzlü hep birlikte çalışarak gerçekleştirdik. TÜVASAŞ çalışanlarımıza canı gönülden teşekkür ediyorum, onları tebrik ediyorum” dedi.

19 Mayıs 2019 , Pazar Bu haber toplam 821 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU