Günün Tarihi:12 Temmuz 2020

SUBÜ’ye kampus sözü


Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Rektöür Mehmet Sarıbıyık’ın kampüs alanıyla ilgili “barutumuz yok” ifadesine, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’den “nişanı gösterip barutu dolduralım” cevabı geldi.

Yemeğe katılım

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi 1’inci Kuruluş Yıldönümünü üniversiteye ait Sapanca Park Otel’de verdiği iftar yemeği ile kutladı. Rektör Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık’ın ev sahipliğinde gerçekleşen etkinliğe Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Cumhuriyet Başsavcısı Lütfi Dursun, BAM Başkanı Nuri Koçer, YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, Baro Başkanı Abdürrahim Burak, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, kaymakam ve belediye başkanları, kurum il müdürleri, STK temsilcileri, üniversite yönetimi ile çok sayıda davetliler katıldı.

 

Üniversite şehrindir

Programın açılış konuşmasını yapan SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, “Üniversiteler şehirlerle ve hatta ülkelerle anılan farklı özelliklere sahip kurumlardır. Sakarya için yeni bir başlangıç olan üniversitemiz de doğru kurgulanması halinde geleceğe bırakılacak en önemli miraslarımızdan biri olacaktır. İşte burada bulunan veya bulunamayıp da gönlü ve desteği bizle olan tüm dostlarımız, aslında şehirle ilgili yazılacak tarihin de birer kahramanları olarak anılacaklardır” dedi.

 

Sancılı oldu

Sarıbıyık, üniversitenin kuruluş sürecini de anlattığı konuşmasında, “Bütün bu sorunlar ve yokluklar arasında siz değerli dostlarımızın desteği ve duaları ile birlikte işlerimizi planlamaya çalıştık. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, YÖK ve TÜBİTAK iş birlikteliğinde etkin roller üstlendik, TÜBİTAK’ın ilk etapta az sayıda üniversitenin onay aldığı Sanayi Doktora Programında yer aldık. Kısa adı KÜSİ olan Kamu Üniversite Sanayi İşbirliğinde etkin rol üslendik. Lisansüstü eğitim enstitüsünü kurguladık, okullarımızın acil ihtiyaçlarına çözümler ürettik, MYO’larda yüksekokul ve fakültelerde yeni bölümler açmayı planladık. Tarım Bilimleri ve Sağlık Bilimleri Fakültelerini 5’er bölüm ile faaliyet gösterecek şekilde tasarladık. Deniz Bilimleri Fakültesi ile ilgili çalışmalar yaptık, MYO’larımızın OSB’ler içinde yer alması ile ilgili çalışmalar yaptık.  Araştırma merkezlerini kurguladık ve bir kısmını açtık, Yaşam Boyu Eğitim Merkezini kurduk, Dil Öğretim Merkezini kurduk, Marka ile proje çalışmalarına başladık,  stratejik plan ile ilgili çalışmalara başladık. Bu mekânı Sakarya Park Otel olarak adeta baştan yeniden kurguladık” dedi.

 

İhtiyaç var

Sarıbıyık üniversitenin geldiği noktayı anlatarak “Yani topu ateşleyebilmemiz için bizim mekânlara ve en önemlisi kampüs alanına ihtiyacımız var. Kamuoyunun da merakla beklediği Rektörlük yeri ve Kampüs alanları ile ilgili çalışmaları planladık ve en kısa zamanda ilgili aktörlerle görüşerek sonlandırmayı hedefliyoruz. Bizim için en güzeli şu ki ekibimizin morali ve motivasyonu yerinde ve birlikte güçlü olduğumuzun bilincindedir. Ben inanıyorum ki biz birlikte güçlüyüz. Bize güç veren ekip arkadaşlarıma ve siz değerli dostlarımıza teşekkür ediyorum. Bundan sonraki süreçte hepimizin ortak sorumluluğu olan Üniversitemize desteklerinizin artarak devam etmesini umut ediyorum” dedi.

 

Kıymet kazanacak

Üniversitenin birinci kuruluş yıldönümünün iftarla birleştirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, şehirleri kıymetli kılan hususlardan bir tanesinin üniversiteler olduğunu ifade ederek, “Yeni ve ilk olmanın bir heyecanı, gururu ve sorumluluğu vardır. Geleceğe taşınacak binlerce hatırası vardır. Üniversitemiz inşallah beklenenin de ötesinde faydalar sağlayarak ülkemize kıymet kazandıracaktır. Merkezi yönetim, yerel yönetim, STK’lar ve üniversite işbirliğinde bizlere düşen görev en iyi koordineyi sağlayabilmek olmalıdır. Gelecek yıllarda da başarılı bir örnek olacak üniversitemizin 1’inci yıldönümünü kutluyor, hayırlı ramazanlar diliyorum” dedi.

 

Barutu dolduralım

Üniversiteyi tebrik eden Büyükşehir Belediye Başkanı Yüce, Rektör Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık’ın Konuşmasına atıfta bulunarak “Göndermelerin hepsini aldım. Barutu doldurmamız gerekiyormuş. Nişanı gördüğümüz zaman barut problem değildir. İnşallah nişanı gösterip barutu dolduralım. Üniversitemize kuruluşundan bugüne kadar gerekli destekler yapıldı. Bundan sonra da bu destekler artarak devam edecek. Çünkü gücün temeli bilgidir. Bilgi yoksa güçlü olmak mümkün değildir. Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nin bir özelliği var. Bu özellik Necip Fazıl Kısakürek üstadımızın bir sözünü bize yaşatacağını ifade ediyor. “Fikirler aksiyona dönüşmediği müddetçe hükümsüzdür” diyor üstat.  Üniversitemizin hedefi de bilgiyi beceri ile bütünleştirmek, yani fikirleri aksiyona dönüştürmek. Bu münasebetle elimizdeki imkânlarımızı bilgiyi beceriye dönüştürecek olan üniversitemiz için ne gerekiyorsa yapılacağını ifade ediyorum” dedi.

 

Çok iyi mezunlar

Programda konuşan YÖKAK Başkanı Muzaffer Elmas, SakaryaUygulamalı Bilimler Üniversitesi’nin farklı bir misyona sahip olduğunu belirterek, “Artık üniversitelerde eğitim öğretim piyasaya, iş dünyasına, sanayiye, çalıştığı alanlara dokunacak, iç içe olacak. Öğrenci mezun olduğunda buralara kolay adapte olacak. Yaptığı işlerin, projelerin iş dünyasında karşılığı olacak. Dolayısıyla bu misyonla kurulan üniversitenin desteklerle birlikte en kısa sürede hedeflediği noktaya hızla gideceğini ümit ediyorum. Umarım üniversitemiz ülkemize çok iyi mezunlar, projeler, katkılar sunar. Tekrar 1’inci yıldönümünün hayırlı olmasını diler, saygılar sunarım” dedi. Yemekte üniversitenin kuruluşundan bugüne emeği geçenlere plaketleri verildi.

 

 

21 Mayıs 2019 , Salı Bu haber toplam 872 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU