Günün Tarihi:12 Nisan 2021

Hastanelerden sıfır atık


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde hayata geçirilen, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen Sıfır Atık Projesi kapsamında hastanelerde çalışmalar başlatıldı.

Karasu Devlet

Sıfır Atık Projesi ile kaynakların verimli kullanılması çerçevesinde atıkların kontrol altına alınması, çevreyle uyumlu yönetiminin sağlanması ve dolayısıyla gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakılmasını hedeflenirken, ilimizde İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı sağlık tesislerinden Karasu Devlet Hastanesi Sıfır Atık Projesi kapsamında pilot hastane olarak seçilerek, hastanede çalışmalar başlatıldı.

Değerlendirme

İl Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanlığı, Hastane Hizmetleri ve Sağlık Otelciliği Birim Sorumlusu Uzman Aşkın Gürler koordinasyonunda yürütülen çalışmalarda Karasu Devlet Hastanesi’nde yapılan çalışmalar yerinde değerlendirildi.

Örnek çalışma

Kamu Hastaneleri Başkanlığı, Sakarya Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi, Yenikent Devlet Hastanesi, Kocaali İlçe Hastanesi atık yönetim sorumluları ve Fen Çevre firma yetkililerinin de katıldığı ziyarette, örnek uygulama niteliği taşıyan çalışmaların Sakarya genelinde yaygınlaştırılması planlandı.

Ayrıştırma

Karasu Devlet Hastanesi binasında odak noktaları belirlenerek tıbbi, tehlikeli ve evsel atık kovalarının dışında yerleştirilen geri dönüşüm kovaları ile cam, plastik, pil, bitkisel yağ, metal ve kağıt atıkların ayrıştırılması sağlandı. Hastanelerde hayata geçirilen projeyle gereksiz tüketimden kaçınmak, çöpe atmadan önce tekrar kullanımını sağlamak, tamir etmek, dönüştürmek, atılacaksa ayrıştırarak atmak, geri dönüşümü mümkün olan atıkların tekrar ekonomiye kazandırılması ile sağlık tesisi çalışanlarında ve vatandaşlarda Sıfır Atık Projesi farkındalığı oluşturulması hedefleniyor.

 

22 Mayıs 2019 , Çarşamba Bu haber toplam 629 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU