Günün Tarihi:28 Kasım 2020

CHP Anayasa Mahkemesine başvuracak


Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Çubuk’ta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik linç girişiminin ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında yaptığı suç duyurusunu işleme koymaması üzerine açıklama yapan CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, “Mahkemeler bizzat aldıkları bu kararlarla halkı kin ve düşmanlığa davet ediyorlar. Çünkü hakaret, tehdit içeren bu sözleri meşrulaştırıyorlar. Anayasa mahkemesine başvuracağız” dedi.

Dilekçe verildi

CHP, 26 Nisan tarihinde yaptığı suç duyurusunda, Kılıçdaroğlu’na linç girişiminde, İçişleri Bakanı Soylu’nun halkı kin ve düşmana alenen tahrik eden sözlerinin, eylemlerinin etkisine dikkat çekildi. Başvuru dilekçesinde, Soylu’nun 28 Haziran 2018 tarihindeki “CHP il başkanlarını bundan sonra şehit cenazelerinde protokole kabul etmeyin” talimatı ve 15 Aralık 2017 tarihinde, Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik kullandığı “çirkef, düzenbaz”  ifadeleri, “Kılıçdaroğlu hiçbir yere kaçamaz. Biz onun boğazına ne takacağız o görecek, hangi çıngırakları takacağız. Yaptığı pisliklere bakacak, hangi pisliklerin üzerinde oturduğuna bakacak” şeklindeki tehditlerine yer verildi. Başsavcılık yaptığı inceleme sonucunda, dilekçenin işleme konulmamasına karar verdi.

Mücadeleye devam

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının kararını, CHP Grup Başkanvekili-Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında değerlendirdi. İçişleri Bakanı Soylu’nun  hakaret ve tehditlerinin Çubuk’taki linç girişiminde etkisini gösterdiğini belirten Özkoç, " Kılıçdaroğlu'na 'çirkef', 'düzenbaz' sözleri, 'CHP il başkanlarını şehit cenazelerine almayın', 'çıngırak takacağız' sözleri bir İçişleri Bakanının görevi mi? Türkiye'de siyasi parti temsilcilerinin kullandığı sözlerin hangisinin hakarete, hangisinin kin ve düşmanlığa yönelttiğine mahkemeler eğer karar verecekse, bu mahkemeler bizzat aldıkları bu kararlarla halkı kin ve düşmanlığa davet ediyorlar. İçişleri Bakanı bu sözlerinden ve yaptıklarından, insanları kin ve düşmanlığa tahrik etmesinden dolayı hiç bir yere kaçamayacak. Anayasa Mahkemesine başvuracağız, hakkında ne yapılması gerekiyorsa sonuna kadar mücadele edeceğiz."

Gündem

Gündemdeki konuları da değerlendiren Özkoç, CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu'nun haksız şekilde mazbatasının elinden alındığına işaret etti. Engin Özkoç, askerlik yasasının bu hafta komisyona geleceğini, gelecek hafta içinde de Genel Kurul'da görüşülmesinin beklendiğini söyledi. Konuya ilişkin Milli Savunma Bakan Yardımcısı ve ilgili bürokratın 17 Mayıs Cuma günü kendilerine brifing verdiklerini ve incelediklerin söyledi.  

 

23 Mayıs 2019 , Perşembe Bu haber toplam 476 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU