Günün Tarihi:2 Haziran 2020

‘Sakarya’ya katkımız sürecek’


2018 yılında Türkiye’nin toplam traktör ihracatının yüzde 91’ini tek başına gerçekleştiren TürkTraktör, 130’dan fazla ülkeye gerçekleştirdiği ihracat ile dünya çiftçilerine ulaşıyor.

Yemeğe katılım

TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner, şirketlerinin kuruluşunun 65’inci yılı ve Erenler Fabrikası’nın da faaliyete geçişinin 5’inci yılında Sakaryalı gazetecilerle iftar yemeğinde buluştu. Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Halil İbrahim Balcı, Sorumlu Müdürümüz Müjdat Çetin ve Yazı İşleri Müdürümüz Ekrem Ürdüç’ünde katıldığı iftar yemeğinde Genel Müdür Özüner, basın mensuplarına katılımlarından dolayı teşekkür

 

Gümüş seviye

Özüner, “Erenler fabrikamız bu yıl üretimdeki 5’inci yılını doldurdu. Birçok açıdan son teknoloji ile donatılmış olan fabrikamızda iş güvenliği, kalite, maliyet, bakım, lojistik ve çevre gibi ana üretim süreçlerini sürekli geliştiriyoruz. Bunun da bir sonucu olarak, Dünya Klasında Üretim (WCM) metodolojisinde çok kısa bir süre içerisinde ‘Bronz Seviye’ye sahip olan fabrikamız gümüş seviyeye çok yaklaştı” dedi.

 

Traktör ihracatı

130’dan fazla ülkeye gerçekleştirdikleri ihracat ile dünya çiftçilerine ulaştıklarını aktaran Özuner, “İhracatının yüzde 92’si otomotiv sektöründen gelen ve en fazla otomotiv ihracatı yapan iller arasında 4’üncü sırada yer alan Sakarya’da böylesi bir tesisle ülke üretimi ve ekonomisinde önemli bir rol alıyor. Her yıl bu fabrikadan çıkan traktörlerimiz ile hem ülke çiftçimize hem de 130’dan fazla ülkeye gerçekleştirdiğimiz ihracatla dünya çiftçilerine ulaşıyoruz. Böylelikle Sakarya iline katkımızı sürdürüyoruz. Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin toplam traktör ihracatının yüzde 91’ini tek başına gerçekleştirmiştik. İhracat çalışmalarımızdaki hızlı yükselişimizi 2019’un ilk aylarına da taşıdık. Geçen senenin aynı dönemine göre ilk 4 ayda 4 bin 717 adet ile ihracatımızı yüzde 21 artırırken ilk çeyrek rakamlarına göre de yüzde 44,6 ile Türkiye pazarında liderliğimizi devam ettiriyoruz” diye konuştu.

 

Müşteri buluşmaları

TürkTraktör’ün değişen ve zaman zaman da zorlu hale gelen şartlara rağmen tam 12 yıldır traktör pazarındaki liderliğini kesintisiz şekilde sürdürdüğünü belirten Özüner, “Sadece Türkiye değil, dünyanın dört bir yanındaki müşterilerimizin ihtiyaçlarını dinliyor ve gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Her geçen gün geliştirdiğimiz Ar-Ge yeteneğimizin yanı sıra sahip olduğumuz esnek üretim kapasitemiz, insan gücümüz, güçlü satış ve satış sonrası hizmetler ağımızla bu başarıyı elde ettik. Müşterilerimizle bir araya gelebilmek için açıkçası tüm imkanları değerlendiriyoruz. 2019’un başından bu yana farklı vesilelerle yaklaşık Bin 200 çiftçimizi fabrikamızda ağırladık. Sadece fabrikamızda değil sahaya inerek farklı noktalarda ‘Müşteri Buluşmaları’ düzenliyoruz. Bahsettiğim bu buluşmaların sene başından beri sayısı 50’yi geçti” şeklinde konuştu.

 

Yerli traktörler

2019 yılının başından bu yana yaptıkları çalışmalarla ilgili de kısa bir değerlendirme yapan Özüner, açıklamalarını teknolojiye ve tarımda dijitalleşmeye verdikleri önemden bahsederek, “Mart ayında Türkiye’nin ilk yarı otomatik şanzımana sahip yerli traktörlerini çiftçilerimizle buluşturduk. Bu ürün ileri şanzıman teknolojisini günümüz ihtiyaçlarıyla buluştururken, kullanıcısına sunduğu vites seçenekleri, rahat kullanımı ve hem zamandan hem yakıttan ciddi tasarruf sağlama yönleriyle çiftçinin hayatını kolaylaştırıyor. Teknoloji kullanımına önem verdiğimizi gösteren çalışmalarımıza bir yenisini daha ekledik. Çiftçilerimize tarımda girdi maliyetlerini azaltacak ve operasyonel verimliliği artıracak tavsiyeler vererek karar desteği sağlamayı hedeflediğimiz bu yeni mobil uygulamamızın adı Tarlam Cepte. Kullanıcı dostu bu dijital uygulamamız ile bölgesel hava durumundan, mazot, gübre ve ilaç fiyatlarına, lokasyon temelli uydu destekli bitki sağlığı takibinden ürün yetiştirme önerilerine kadar çok geniş bir alanda çiftçilerimize yardımcı olabilecek bilgilere kolay ve hızlı erişimi sağlamayı böylece onlara katma değer sunmayı amaçlıyoruz” dedi.

 

Tarlam Cepte

Gazetecilere Tarlam Cepte’nin tanıtımını uygulama üzerinden yapan Özüner, bu yeni hizmetin ücretsiz sunulan özelliklerine de dikkat çekerek çiftçilere verimi artırmak ve işlerini kolaylaştırmak açısından uygulamayı denemeleri için çağrı yaptı. Daha önce tüm üretim ve montaj çalışmalarını Ankara’daki fabrikasında yürüten TürkTraktör, Erenler Fabrikası’nın devreye alınmasıyla birlikte; boyahane ve montaj süreçlerini toplamda 402 bin metrekare alan üzerine kurulu, doğa dostu üretimi de destekleyen bu tesise 2014 yılında taşımıştı. 

30 Mayıs 2019 , Perşembe Bu haber toplam 657 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU