Günün Tarihi:12 Temmuz 2020

Gençler itikafı öğreniyor


Sakarya İl Müftülüğü, Hz. Peygamberin (sav) hiç terk etmediği sünneti olan itikâfı ihya edebilmek, gençlere camiyi ve ibadeti sevdirmek için “Cami Seni Bekliyor İtikâf Programları” projesi başlattı.

Proje kapsamında uygulanan itikâflar ilçelerdeki pek çok camide iki gün süreyle gerçekleştirildi. Programlara İl Müftüsü İhsan Açık ve ilçe müftüleri de katılarak, gençlerle sohbet-muhabbet ettiler. Son iki hafta sonunda uygulanan itikâflara toplamda dört yüz civarında lise öğrencisi iştirak etti. Ramazan ayının son hafta sonunda yapılan itikâflara da üç yüz gencin sürekli olarak katıldığı belirtildi.

 

Cami kampları

“Cami Seni Bekliyor İtikâf Programları” ise İl Müftülüğünün geçen sene uyguladığı “Cami Kampları” projesinin devamı niteliğinde olduğu belirtilirken, İl Müftü Yardımcısı Faruk Güneş'in sorumluluğunda ve İl Vaizi Nagihan Koç'un koordinatörlüğünde yürütülüyor. Projenin itikâf bölümü milli eğitimle protokol çerçevesinde liselerden katılımı talep eden erkek öğrencilerine yönelik uygulanıyor.

 

Sohbet ve namaz

İtikâfları, Sakarya il ve ilçe gençlik koordinatörleri ve yardımcılarının desteğiyle cami din görevlilerinden oluşan ekipler uyguluyor. Gündüzlü ve gece konaklamalı olmak üzere seçmeli iki türlü yapılan itikâflar, 12 ila 18 saat sürüyor. İtikâflarda öğrencilere “zaman bilinci, genç yaşta ibadetin önemi, sosyal medyada yok olan vakitler, muhasebe bilinci, çalışmanın önemi, varoluşun farkındalığına varmak” gibi konularda sohbetler yapılıyor. Öğrenciler daha sonra mukabele ve vakit namazlarına katılıyor ve kendilerine belli dinlenme süreleri veriliyor. Gündüz itikâfı iftar programı ile son bulurken, camide konaklamalı olan ise ertesi gün öğle vaktine kadar devam ediyor. 

2 Haziran 2019 , Pazar Bu haber toplam 636 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU