Günün Tarihi:21 Şubat 2020

Akyazı’da öğrenciler doya doya eğleniyor


Akyazı Paris Ortaokulu öğrencileri 3 yıl önce başlattıkları faaliyetlerle kurdukları atölyelerde özgüven kazanıyor, yeteneklerini geliştiriyor, markalaşmayı, ticareti ve girişimciliği öğreniyor.

Destek

“Girişimci eğitim modeli” adında bir eğitim modeli üzerinde çalışan Sosyal Bilgiler Öğretmeni Serdar Babaoğlan’ın Koordinatörlüğünde faaliyet gösteren atölyelere, veliler ve öğretmenler destek oluyor.

Çalışmalar

Oymacılık(Susak süsleme)tasarım atölyesi: Atölye çalışmalarına bu yıl eklenen susak süsleme sanatı, 20 öğrenci ile faaliyet yapmaktadır. Öğrenciler kendi tasarımlarını kendileri oluşturdu. Anneler günü hediyelerini sahiplerine sundu. Ramazan Demirci ve Serdar Babaoğlan’ın  danışmanlığında açılan atölyede tasarlanan ürünler çok beğenildi. Öğrenciler hem özgüven kazandılar, hem hobi faaliyeti kazandılar hem de girişimcilik ruhlarına katkı sunulmuş oldu. Atölyeye yeni sezonda testi tornası eklenecek ve destek bulunabilirse seramik fırını ile beraber yeni faaliyet alanları eklenecek.

Tarım Atölyesi: Üç yıldır okul bahçesinde organik tarım(uygulamalı) dersleri yapılan Paris Ortaokulu’nda bu yıl da dışarıya bağımlılığı, kimyasal gübreyi önlemek adına solucan gübresi üretildi ve öğrenciler, isteyen çiftçilere, kendi ailelerine, yakınlarına bu gübreleri kullanmaları için ulaştırmış oldular. Organik tarım farkındalığı oluşturuldu. Okulumuzda hala solucan gübresi üretilmektedir. Serdar Babaoğlan danışmanlığındaki öğrenciler yaparak yaşayarak süreci devam ettirmekteler.

Paris Sabun Atölyesi: Okulda açılan atölyede, okula ait bir marka olarak aspir yağından PASPİR (Paris Aspir Sabunu) için 5 aydır süren çalışmalar netice verdi. Paris Ortaokulu’na ait bir sabun markası var Paspir (Paris Aspir Sabunu) Öğretmenleri Serdar Babaoğlan danışmanlığındaki öğrenciler weibber isimli temizlik ürünleri firması ile görüştü ve proje dahilinde uygulamalı eğitim aldılar. Şu an el sabunu ve sıvı sabun yapma eğitimleri tamamlandı. PASPİR isimli sabun okulda öğrenciler tarafından üretildi. Önümüzdeki süreçte parfüm yapma ve temizlik ürünleri yapmak üzerine atölye çalışmaları devam edecek.

Yazı Atölyesi:  Yazı atölyesinde  öğrenciler tarafından  hazırlanan  Eyfel Dergisi 3 yaşında. Bu yılda okuyucusu ile buluşan dergi ilk günlerden itibaren tükenmiş durumda. Bu derginin tüm süreçlerinde öğrenciler aktif oldular. Öğrencilerin yazdığı bu dergide bilim, sanat, teknoloji yazıları ile edebi yazılar, anı, şiir deneme vb. çalışmalar da bulunmakta. 3 yıldır çıkarılan derginin genel yayın yönetmenliğini Serdar Babaoğlan ve editörlüğünü de Okul Müdür yardımcısı Tahsin Yılmaz yürütmekte.

Robotik Kodlama Atölyesi: 2 yıldır faaliyet gösteren robotik kodlama atölyesinde bilişim teknolojileri öğretmenleri Zeynep Yağmur ve Beytullah Çiçek  danışmanlığında çalışan 20 öğrenci çalışmalarını tamamladı. Robotlarını ve yazılım çalışmalarını Tübitak’ta da sergiledi.

Tiyatro Atölyesi: Akyazı Paris Ortaokulu’nda iki yıldır aktif olan tiyatro atölyesinde bu sene “Sınavsız Hava Sahası” isimli oyun seyirci ile buluştu.7 ve 8.sınıflara sahnelenen oyun çok beğenildi.  Feyza Terzi, Elif Yeşilbaş, Kerem Bulama, Berre Aydın, Arda Yiğit Cinal, Betül Sena Kopya, Burçak Kılıçkeser, Altan Çelik, Selim Kağan Asan, Selman Hikmet, Berra Kopya, Nur Simla Durak, Hüseyin Akif Koç, Rabia Yılmaz, Dilara Uçar, Mehmet Emin Ökdem, Elif Ocaklı, Miraç Zabunoğlu, Melih Bakan, Zehranaz Turgut, Hamza Ali Cinoğlu, Uygur Uygun isimli öğrencilerin rol alıyor. Atölye liderliğini ve oyunun yönetmenliğini Serdar Babaoğlan yapmakta.

 

2 Haziran 2019 , Pazar Bu haber toplam 475 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU