Günün Tarihi:19 Ağustos 2022

‘Kontenjanın azalmasını istiyoruz’


Basın mensupları ile iftar yemeğinde bir araya gelen SAÜ Rektörü Prf. Dr. Fatih Savaşan, fakültelerde mekan sorunu yaşadıklarını belirterek, “Bu sebeple bazı fakültelerimizde kontenjan azalma talebinde bulunduk” dedi.

İftar programı

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, şehrimizde görev yapan basın mensupları ile düzenlediği iftar programında bir araya geldi. Rektörlük sosyal tesislerinde düzenlenen iftar etkinliğinde, Sakarya Gazeteciler Birliği (SGB) Başkanı Zeki Aydıntepe, SGB Başkanvekili Müjdat Çetin, AA Sakarya Bölge Müdürü Salih Yalçıntaş, İHA Bölge Müdürü İbrahim Çorbacı ile çok sayıda gazeteci yer aldı.

 

Yabancı öğrenciler

Oruçların açılmasının ardından açıklamalarda bulunan Rektör Fatih Savaşan basın mensuplarının sorularını da cevapladı. 2018-2019 eğitim ve öğretim yılının bahar dönemini bitirdiklerini, Ramazan Bayramı'ndan sonra yaz okulu kayıtlarının olacağını belirtti. Yabancı öğrencilerin başvurularını da 23 Haziran'a kadar alacaklarını aktaran Savaşan, "Üniversitemizde şu anda 3 bin 800 yabancı öğrencimiz var. Bu yıl yeni kontenjanımız da 974. Hedefimiz inşallah ilavelerle birlikte bu yıl bin civarında yabancı öğrenci kabul edeceğiz” dedi.

 

‘Kararı YÖK verecek’

Üniversitede mekan sorunu yaşadıklarını ifade eden Savaşan, “ Bu sebeple bazı fakültelerimizde kontenjan azalma talebinde bulunduk. YÖK ne takdir edecek, bilemiyoruz" dedi. Savaşan, bazı bölümler haricinde öğretim görevlisi ihtiyacının da olduğunu ifade etti. SUBÜ kurulmadan önce öğrenci sayısının 94 bin olduğunu kuruluşundan sonra ise bu sayının 58 bine düştüğünü belirten Savaşan, “ Şuandaki öğrenci sayımız bile ülkedeki birçok üniversiteden fazla” diye konuştu. Fatih Savaşan cübbe konusunda sorulan soru üzerine ise, “Bu yıl önceki yıllarda olan uygulama ile devam ediyoruz ancak ilerleyen dönemlerde belli bir tasarımın içinde öğrencileri esnek bırakılacağı bir sisteme geçmek istiyoruz” dedi. 

3 Haziran 2019 , Pazartesi Bu haber toplam 867 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU