Günün Tarihi:1 Haziran 2020

‘Şemsiyeli Park ağıl gibi’


Adapazarı Belediyesi meclisinde Şemsiyeli Park konusunda eleştirilerde bulunan İYİ Partili Meclis Üyesi Ahmet Bıçkıcı, “ Bir park düşünün dörtte biri vatandaşa tahsis edilmiş dörtte üçü boş. Bunun adı şemsiyeli park. Çok özür dileyerek söylüyorum ağıl gibi. İnsanlar kafa kafaya verdirilmiş. Büyük bir kasaba anlayışını yıkmamız lazım” dedi.

Meclis toplantısı

Adapazarı Belediyesi Haziran ayı olağan meclis toplantısı dün belediye meclis salonunda gerçekleştirildi. Belediye Başkanı Mutlu Işıksu başkanlığında toplanan mecliste 18 gündem maddesi karara bağlanırken gündem dışı konuşmalarda ilk sözü MHP’li Ali Eroğlu aldı. Tarımsal kalkınmanın öneminden söz eden Eroğlu, “ Tarım sektörünün stratejik önemini unutmamalıyız. Tarımı dışa bağımlılıktan kurtarmalıyız. Adapazarı’ndaki 84 mahallenin 46 tanesi geçimini tamamen tarım ve hayvancılıktan sağlamaktadır” dedi.

 

Tarımsal faaliyetler

Eroğlu, “ Tarım faaliyetlerini sürdürmek zorunda olan çiftçilerimiz için belediyeciliği yeniden konumlandırmamız gerekmektedir. Hizmetlerimizle tarımsal üretim yapan mahalle halkının sorunlarını ve sıkıntılarını yerinde tespit ederek karşılamamız gerekmektedir. MHP adına kırsal kalkınma ve tarım komisyonu kurulması tekliflimin bir sonraki gündeme eklenmesini istiyorum” ifadelerini kullandı.

 

Otokontrol sistemi

MHP Grup Başkanvekili Erbay Kayatürk ise, “ Toplumumuzun önemli bir sosyal olgusu Pazar meselesidir. Kapalı ve açık pazaryerleri hakkında insanlarımızın bir kültürü var. Pazaryerlerini bize yakışır şekilde dizayn etmemiz gerekiyor. Tüketiciyi marketlere mahkum etmekten de uzak tutuyor pazarlarımız. Esnaflarımızı kontrol altına alabilmenin bir yolu bulunabilmelidir. Onlara yanlış yapmadan bunu sağlayabiliriz. Görüntüde bir düzenleme getirebiliriz. Reyonlara numara verilebilir otokontrol sitemi geliştirilebilir” dedi. Kayatürk ayrıca şehrin içinde kullanılan parke taşların araç ağırlıklarına göre tercih edilmesi gerektiğini dile getirdi.

 

‘Denetim olacak’

Kayatürk’ün açıklamalarının ardından Başkan Mutlu Işıksu, parke ve asfalt ihalelerinin yapılmakta olduğunu ve bu hassasiyeti gözeteceklerini dile getirdi. Işıksu, “ Denetim güveni zedelemez. Güvenmek güzel bir şey çalışma arkadaşlarımıza da güveniyoruz ama denetimimizi de üst seviyede yapacağız” diye konuştu.  Gündem dışı konuşmalarda söz alan bir diğer isim olan İYİ Partili Meclis Üyesi Ahmet Bıçkıcı, “ Park ve bahçeler müdürlüğünde çalışan arkadaşlarımızın daha kalıcı bitkileri tercih etmesi gerektiğini düşünüyorum. İnancımıza göre de israfa haramdır” dedi.

 

Şemsiyeli park eleştirisi

Bıçkıcı, “Bizim gibi Anadolu şehirlerinde bir merkez ve ona bağlı iki üç cadde vardır. Şehir dışından gelen vatandaşlar onları gezerler ve şehirle alakalı fikir edinirler. Merkezdeki parkla alakalı lütfen bir şey yapalım. İki kişinin muhabbetini üçüncü kişi rahatlıkla dinleyebiliyor. Bir park düşünün dörtte biri vatandaşa tahsis edilmiş dörtte üçü boş. Bunun adı şemsiyeli park. Çok özür dileyerek söylüyorum ağıl gibi. İnsanlar kafa kafaya verdirilmiş. Dışarıdan gelen vatandaş buraya gelerek ‘ aman ha Adapazarı mı?’ diyorlar. Büyük bir kasaba anlayışını yıkmamız lazım. Burası büyükşehirin de arkasında hemen lütfen burası ile ilgili bir şeyler yapalım” dedi. Başkan Işıksu konu ile ilgili fikirlerin büyükşehir meclisine taşınacağını ifade etti.

 

Teşekkür etti

Bıçkıcı’nın ardından söz alan AK Partili Meclis Üyesi Behlül Bayrak ise, “ Ben buraya bir teşekkür için çıktım. Çark Caddesi, Dar Sokak ve Adapazarı esnafımızdan bayram süresince yapılan çalışmalardan ötürü gelen teşekkürleri sunmak istiyorum. Uzun yıllar sonrası şehrimizde koordineli bir zabıta ve belediye çalışması yapılarak seyyar ve diğer konularda esnafların sorunları giderilmiştir. Esnaf arkadaşlarımızın teşekkürlerini size iletmek istedim. İnşallah önümüzdeki bayramlarda çok daha güzel çalışmaların yapılacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu. Başkan Işıksu ise, “ Zabıtamız büyükşehir zabıtası ile birlikte güzel çalışmalara imza atıyor. Esnafımızı incitmeden hassasiyetle yaklaşıyoruz. Arkadaşlarımıza teşekkür ediyor ve çalışmaların süreceğini ifade ediyorum” dedi.

 

Gündem maddeleri

Gündem dışı konuşmaların ardından ise meclis gündeminin görüşülmesine başlandı. 18 gündem maddesinin görüşüldüğü meclisin ilk iki maddesi imar ve bayındırlık komisyonuna havale edilirken 3,4,5,6 ve 7. Maddeler komisyonlardan geldiği şekilde kabul edildi. Gündemin 8. Maddesi de oy birliği ile kabul edildi. Gündem maddelerine ilişkin söz alan CHP’li meclis üyesi Haluk Akbay maddeler hakkındaki eleştirilerini dile getirdi. Akbay, imarla ilgili maddelere ret oyu verdi.

 

Kadro ihdasları

Akbay’ın konuşması sonrasında devam eden mecliste gündemin 9. Maddesinde yer alan ve genel idari hizmetler sınıfına dahil bir kadro ihdası da oy birliği ile onaylandı. 10. Madde de ise münhal bulunan 9 kadronun iptal-ihdas ve değişiklik yapılabilmesi teklifi meclis tarafından onaylandı. 11. Maddede ise tam zamanlı 5 adet eğitmen kadrosunda sözleşmeli personel çalıştırılması teklifi oy birliği ile kabul edildi. 12,13, 14 ve 15. Maddeler de meclis üyelerince kabul edildi.

 

Barınak için ihale

16. Maddede ise sokak hayvanlarının toplatılması ve geçici bakımevinde bakımı, beslenmesi ve korunması ile ilgili hizmet alımı ihalesinin sona ermesi nedeniyle 30 aya kadar ihale yapılabilmesi meclis tarafından onaylandı. 17. Madde de belediyenin ‘Emzirme ve Bebek Bakım Kabini’ projesinin Türk Kanser Derneği ile birlikte yapılabilmesi için protokol imzalanması teklifi meclis tarafından kabul edildi. 18. Madde de oy birliği ile onaylandı.

 

Denetim zedelemez

Meclis Toplantısında değerlendirmelerde bulunan Başkan Mutlu Işıksu, Ramazan ayında, bayramda ve sonrasında şehir merkezinde Zabıta ekiplerinin koordineli çalıştığını ve bu çalışmanın başarılı olduğuna dair geri dönüşler aldığını kaydetti. Zabıta ekiplerine ve çalışmalara destek veren esnafa teşekkür eden Başkan Işıksu, “Denetim, güveni zedelemez, çalışma arkadaşlarımızın yaptığı işe güveniyoruz ancak denetim elbette olacaktır. Esnafımız bizim canımızdır. Ticaretin merkezi Adapazarı’mızda esnafla birlikte ekiplerimiz adım adım ilerleyecek, sorunları en aza indirecek, çok daha güzel ve daha düzenli bir Adapazarı’na hep birlikte kavuşacağız.” diye konuştu.

 

Projeler hayata geçiyor

Gündem maddelerinin görüşülmesi sonrasında açıklamalarda bulunan Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu, müze projesinde son aşamaya gelindiğini ifade etti. Seçim öncesinde kamuoyu ile paylaştıkları projeleri hayata geçirmek için gayretli çalışmalar gerçekleştirdiklerini aktaran Başkan Işıksu, “Tüm ekiplerimiz hassasiyetle, gece gündüz çalışıyor, 7/24 belediyecilik hizmetlerine devam ediyorlar. Parke ihalesini geçtiğimiz günlerde tamamladık ve ihalelerimiz asfalt ve diğer alanlarda devam edecek. Adapazarı’mız bu şehrin merkezi. Adapazarı’mızın kimliğini, konumunu daha da güçlendirecek çalışmalara imza atıyoruz, atacağız. Bu doğrultuda hemşerilerimize verdiğimiz sözleri tutuyoruz” dedi.

 

İşte 5 proje

Başkan Işıksu, “Hanımefendilerin şehir yaşamında daha rahat koşullarda ihtiyaçlarını gidermeleri için Bebek Bakım Odaları kuruyoruz. Sahipsiz Hayvanlar Rehabilitasyonu Projemize başladık, barınağımızı güçlendiriyoruz. Sıfır Atık Projemizi Yenikent Bölgemizden başlatacağız, ayrıca Sahipsiz Hayvanlar Rehabilitasyonu Projemiz ile entegre bir şekilde çalışacak ve böylece sorunları da minimize etmiş olacağız” dedi.

 

Nüfus kadar ağaç

Işıksu, “ Daha temiz yaşam alanları için Her İnsan Bir Fidan projemize de başladık. Hemşerilerimiz için Adapazarı’mızın nüfusu kadar ağaç dikmek istiyoruz. Şehir Müzesi sözümüz vardı, biliyorsunuz, o projede de ciddi mesafe aldık. İnşallah adım adım çalışacak ve hedeflerimize hep birlikte ulaşacağız.” ifadelerini kullandı.

 

Yolcu külliyeye gitti

AK Parti Adapazarı Meclis Üyesi Ravda Keçeoğlu Yolcu’nun Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde avukat olarak işe başlaması sebebi ile meclis üyeliğinden istifası üzerine dün meclis toplantısına yedek listenin en üst sırasındaki isim Türkan Resuloğlu katıldı. Meclis üyelerine ve basın mensuplarına toplantı süresince bol bol çay ikramı yapıldı. Adapazarı Belediyesi bir sonraki meclis toplantısını 5 Ağustos Pazartesi günü gerçekleştirecek. 

11 Haziran 2019 , Salı Bu haber toplam 610 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU