Günün Tarihi:3 Haziran 2020

Alıplar’da hayır pilavı


Geyve’de yıllardır gelenek hale gelen hayır pilavı uygulaması Alıplar Mahallesi’nde yapıldı.

Hıdırellez güzelliği

Baharın ve yazın müjdecisi hıdrellez Geyve’nin Alıplar Mahallesi’nde kutlandı. Baharın tüm güzelliklerini barındıran ve doğanın tüm bakirliği ile yeşil orman denizinin tam ortasında yer alan Alıplar’da dağıtılan hıdırellez pilavı, başta Geyve olmak üzere çevre il ve ilçelerden gelen misafirlere farklı duygular yaşattı. Pilav etkinliklerinin gelecek nesillere kültür mirasımızı aktarabilmek adına yerel kültürün bir parçası olarak kaynaşma ve tanışma bereketi olarak simgelendiği hayır pilavında kurulan pazar ile vatandaşlar alışveriş yapma imkânı da buldu.

15 kazan pilav

Alıplar Mahallesi’nde düzenlenen hayır pilavına vatandaşların yoğun ilgi gösterdi. Konuklara 15 kazanda 250 kilo bulgur ve 250 kilo etten oluşan yufkalı pilav ikramında bulunuldu. Hayır cemiyeti öncesinde Mahalle Muhtarı Alirıza Özenç, mahalle girişinde konukları karşıladı. Öğle namazı öncesinde Kur’an-ı Kerim tilaveti yapıldı ve vaaz sonrası birlikte namaz kılındı. Pilava katılan misafirler uzun zamandır görmedikleri, dostları ile kaynaşarak, yayla havasında sohbet etmenin keyfini yaşadı. Öğle namazı sonrasında Alıplar Mahallesi gençliği tarafından gelen davetlilere pilav ve ayran ikramı yapıldı.

Devam edecek

Muhtar Özenç, “Geleneklerimizin devam ettirilmesi açısından ilçemiz açısından hayır pilavları çok önemlidir. Alıplar Mahallesi olarak uzun bir aradan sonra bu yıl yeniden hayır cemiyetimize yeniden başladık. Hayır cemiyetimiz bundan sonra her yıl daha da zenginleştirilerek devam edecek. Geyve köylerinde kültür mirasımızı aktarabilmek adına yerel kültürün bir parçası olarak kaynaşma ve tanışma bereketi olarak simgelenen hayır pilavımıza katılan herkese teşekkür ederiz” dedi.

12 Haziran 2019 , Çarşamba Bu haber toplam 659 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU