Günün Tarihi:31 Ekim 2020

Akyazı’da herkes borçlu


Akyazı Belediye Başkanı Bilal Soykan, göreve geldiği gündem beri 21 personeli işten çıkardıklarını bu sayının daha da artacağını söyleyerek borçlarını açıkladı. Akyazı’nın nüfus oranı göz önüne alındığında 65 milyonluk borç nedeniyle beşikteki bebeğe kadar herkes borçlu durumda.

10 madde görüşüldü

Akyazı Belediye Meclisinin Haziran ayı toplantısı meclis salonunda Başkan Bilal Soykan yönetimde yapıldı. Belediye Meclisi bu toplantısında ikisi ilave olmak üzere 10 madde karara bağlandı.

 

Gündem maddeleri

Gündemin birinci maddesinde yer alan Altındere Mahallesi’nde 1/1000 ölçekli İmar Uygulama Planlarına yapılan itirazların değerlendirilmesi ile ilgili hazırlanan meclis raporu oy birliğiyle kabul edildi. İkinci madde de Alparslan Türkeş ve Halit Çotur isimlerinin verilmesi ile ilgili hazırlanan rapor oy birliğiyle kabul edildi. Üçüncü madde de Yeni Mahalle 57 ada 1257 No.lu parselin 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Plan Tadilat teklifi kabul edildi.

 

Toplantılar görüntülü

Gündemin dördüncü maddesinde yer alan Topağaç (Ramaslı) Mahallesinin belirtilen sınırlar içerinde hazırlanan 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Plan Tadilatı ve beşinci madde de yer alan

Belediye Meclis Toplantılarının sesli ve görüntülü cihazlarla kaydedilmesi teklifi oy birliğiyle kabul edildi.

 

Hukuk komisyonu

Gündemin altıncı maddesinde Hukuk Komisyonluğuna üye seçimi yapıldı. Açık oylama ile gerçekleşen seçim sonunda Hukuk Komisyonuna Abdülkadir Yıldırım (AK Parti), Sevinç Özer (AK Parti), Engin Kaya (AK Parti), Özgür Özmen (AK Parti) ve Furkan Çakıroğlu (MHP) Hukuk Komisyonu üyesi oldular.

 

Ensar Vakfına devir

Yedinci maddede de yer alan mülkiyeti belediyeye ait 12 adet hisse oranı belirtilen taşınmazların 5393 sayılı Belediye Kanununun 18/e maddesi gereğince, 3194 Sayılı İmar Kanununun 17. Maddesine göre hissedarlara satışının yapılabilmesi için Belediye Başkanına ve Belediye Encümenine istenen yetki oy birliğiyle verildi. Sekizinci maddede Ömercikler Mahallesi 16 ada, 12 parsel üzerindeki belediyemize ait eski kütüphanenin Ensar Vakfı’na tahsisi teklifi Hukuk Komisyonuna oy birliğiyle havale edildi.

 

Sermaye artımı

İlave gündeme maddelerinin ilkinde Altındere Gündoğan, Bedil Kazancı, İnönü, Merkez Yeniköy ve Süpren (Düzyazı) Mahallerinde bulunan mezarlıklar oy birliğiyle Sakarya Büyükşehir Belediyesine devredildi. Son madde de ise Akbelde A.Ş’nin sermaye artırımına ilişkin teklifi oy birliğiyle kabul edildi. Buna göre 2 milyon lira olan Ak Belde A.Ş.’nin sermayesi 4 milyon liraya çıkarıldı.

 

65 milyon borç

MHP Grup sözcüsü Av. Furkan Çakıroğlu’nun gündem dışı konuşmasında, “Sayın başkanım Belediyemizin net borç miktarı nedir ve işçi çıkartmaları konusunda bizleri bilgilendirir misiniz”? şeklindeki sorusuna Başkan Soykan şöyle cevap verdi “ Belediyenin kendi borcu 65 milyon lira, Belediyeye bağlı Ak Belde A.Ş. borcu da 20 milyon lira, göreve başladığı günden bugüne kadar çıkarılan işçi sayısı 21’dir”

 

Söz vermiştik

Başkan Bilal Soykan belediyenin 65 şirketinin 20 milyon lira borcu olduğunu söyleyerek, “Seçim öncesinde göreve gelmemiz halinde belediyenin yaptığı tüm çalışmaları, gelirlerini ve giderlerini tek tek kalem kalem şeffaf bir şekilde kamuoyuyla paylaşacağımıza dair Akyazılı hemşerilerimize söz verdik. Araya mübarek ayımız olan ramazan ve ardından bayram girdi. Ankara ziyaretlerimiz oldu ve bu şeffaflık bugüne kaldı. Bugünden itibaren bu sözümüzü yerine getirmeye başlıyoruz” dedi.  

 

İpotek yapılan

Soykan, “İlk açıklamamız uzun zamandan beri Akyazı’nın gündeminde olan belediyenin ve Ak Belde A.Ş. nin borçları ile ilgilidir. Rakamları biraz evvel açıkladım. Bir değişiklik olması halinde revize ederek açıklamamız sürecek. 20 milyon lira civarında borcu olan şirketimizin üzerine ipotek yapılmış 15 civarında daireleri de var. İlk etapta şirketimizin vergi dairesine ve SGK’na olan borçlarını bir şekilde taksitlere bölüp ödemek ve şirketimizin ilgili kurumlardan borcu yoktur yazısını alabilmek ve yapılacak olan ihalelere şirketimizin katılımını sağlamaktır. Bunu başarabilirsek şirketimiz kendi kendini yönetir ve idare eder hale gelebilir diye düşünüyorum” dedi.

 

Kadro şişirilmiş

Başkan Soykan, işçi çıkarmalarına ilişkin de şu bilgileri verdi. “Belediyemiz kadrosunun çok şişkin olduğunu gördük. Bu şişkinliği bir şekilde indirmemiz gerekiyor. Bunu yapabilmek içinde personel çıkarımına başladık. Bugüne kadar 21 arkadaşımızla yollarımızı ayırdık. Bu sayı önümüzdeki günlerde daha da artacaktır. İşçi çıkarımı nedeniyle bize karşı kırılmaların olduğunu görüyorum. Kırılma olmamalı. Biz belediyemizi düzlüğe çıkarmak istiyoruz. Bunu yaparken de personel sayımızı düşürmek zorundayız. Bu rakam bugün 21 ama önümüzdeki günlerde bu rakam 30-40 hatta daha fazla olabilir. O bakımdan Akyazılı hemşerilerimden bizi anlayışla karşılamalarını bekliyorum.”

12 Haziran 2019 , Çarşamba Bu haber toplam 1110 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU