Günün Tarihi:21 Eylül 2021

‘Ek gösterge düzenlenmelidir’


3600 ek gösterge Sözleşmeli Personele Kadro GYS ve Hizmet Sınıfı hakkında açıklamada bulunan Türk Büro Sen Sakarya Şube Başkanı Kenan Toka, “ Bütün kamu çalışanlarını kapsayacak şekilde TBMM tatile girmeden ek gösterge düzenlemesi hayata geçirilmelidir” dedi.

Bekleniyor

24 Haziran seçimleri öncesinde verileceği taahhüt edilen 3600 ek gösterge düzenlemesiyle ilgili sözü hatırlatan Başkan Toka, “Bu sözün üzerinden neredeyse bir yıl geçti. Ancak hala bir adım atılmadı. Tabi sadece 4 meslek grubunun değil, tüm kamu çalışanlarının ek göstergeleri güncellenmelidir. Hatta ek göstergeden yararlanamayan yardımcı hizmet sınıfına da ek gösterge verilmelidir. Bu minvalde Türkiye Kamu-Sen bir kanun önergesini TBMM’ye ulaştırmış durumdadır. Beklentimiz bu tasarıya bütün partilerin sahip çıkmasıdır. Birçok kamu çalışanının emekli olmak için ek gösterge düzenlemesinin hayata geçirilmesini beklemektedir.”

Toplu sözleşme

Kenan Toka, “Yaklaşan toplu sözleşme sürecine ilişkin Türkiye Kamu-Sen olarak ciddi bir hazırlık içerisindeyiz. Kamu çalışanlarının tüm meselelerini masaya taşıyacağız. Fakat özellikle iki konuda ısrarcı olacağız. Bunların ilki sözleşmelilerin kadroya alınmasıdır. Geçici işlerin yapılması için ihdas edilen 4/B kadrosunun günümüzde adeta asal istihdam modeli olarak görüldüğü gün gibi ortadadır. Sözleşmeliler kadroya alınmasının yanında, kamuya artık sözleşmeli pozisyonunda değil asal kadroda eleman alınmalıdır. İkinci önemli bir konu da kamuda mülakat sisteminin getirdiği sıkıntılardır. İstisnasız kamu kurumlarında mülakatla çalışan alımına son verilmelidir. Ehliyet ve liyakatin değil, yandaşlığın baz alınarak değerlendirmeye tabi tutulduğu mülakat sistemi kamunun ciddiyetine de zarar vermektedir. İşi bilmeyen yandaşların doldurduğu kadrolarda hakkaniyetin olmayışı vicdanları da yaralamaktadır.”

Başarısızlık

Toplu sözleşme masasındaki beceriksizliklerine şahit istemiyorlar diyen Toka, “Bizi o masada istemeyenler var.  Neden bizi masada istemiyorlar? Bu sorunun cevabı açıktır. Çünkü başarısızlıklarının ortaya dökülmesini istemiyorlar. Ama isteseler de, istemeseler de 4688 sayılı Sendikalar Kanunu’nun 29. Maddesinden aldığımız yetki ve 420 bin üyemizden aldığımız güçle o masaya oturacağız. Bizi engellemek kimsenin haddi değildir. Memur-Sen’in her yapılan toplu sözleşmede büyük başarısızlıklara, ciddi hak kayıplarına imza attığını hep beraber gördük. Kamu-Sen’in yetkili olduğu zamanlarda alınan, Ne mesaimizi bıraktılar ne havuz ücreti ne yol yardımı ne nöbet ücreti.”

Tablo

Kenan Toka, “2018 ve 2019 yılında da benzer tablo yaşandı. 2018 yılında aldığımız maaş zammının neredeyse iki katı enflasyon farkı aldık  2019 yılında yüzde 9 oranında zamma imza attılar. Ama Merkez Bankası’nın yılsonu enflasyon hedefi yüzde 16.43’tür. Hedef tutturulsa dahi Kamu çalışanları yüzde 7.43 oranında zarardadır. İşte Türkiye Kamu-Sen’i masada neden istemediklerinin cevabı budur. Bunların başarısızlıklarını ifşa etmeseydik, ellerindeki propaganda gücü ile kamuoyunu maniple edeceklerdi. Bilindiği üzere 30 Mayıs tarihinde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından Yargı Reformu Stratejisi kamuoyu ile paylaşılmıştır.”

 Reform

Yargı reformu paketinin yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirten Toka, “Sendikamızca açıklanan Yargı Reformu Stratejisini incelemiş ve özellikle Adalet Bakanlığı çalışanlarını ilgilendiren kısımlar tespit edilerek, değerlendirmeler yapılmıştır. Özellikle Hedef 4.9 Maddesindeki ‘Mahkeme Yazı İşleri Müdürlükleri güçlendirilecektir’ başlıklı maddede personelin motivasyonunu ve çalışma barışını bozacak, liyakat ve kariyer ilkesine aykırılık bulunan durumlar tespit edilmiştir. Yazı İşleri Müdürlüğü’nün kariyer meslek olarak yapılandırılması ve Sayın Cumhurbaşkanımızın ifadesinde belirtmiş olduğu üzere sadece ‘Hukuk Öğrenimi’ almış olanların yapılacak sınava girebilmesi Adliyelerde çalışan ve çoğunluğu oluşturan Zabıt Kâtiplerinin çalışma motivasyonunu ve barışını bozacak bir yapılandırma olacağını düşünmekteyiz.”

Hizmet sınıfı

Başka Toka, “ Adliye Çalışanı iş yükünün yanı sıra hemen hemen her gün fiziki ve manevi saldırılara maruz kalmakta iken mesleki baskının da göz ardı edilmemesi gerekir. Yargının bağımsızlığını tarafsızlığını güvenilirliğini güvence altında tutmaya çalışan Hakim Savcı ve Adliye Personeli bir bütündür. Vatandaşlarımızın Adalete erişimi ancak liyakat ehli ve profesyonel yönetimle tecrübeli personelle kolay olacaktır. Sorunların yaşanmaması mesleki eksikliklerin giderilmesi açısından adliye çalışanları olarak adalet hizmetleri sınıfının oluşturulmasını beklemekteyiz.”

Seslendi

Adalet Bakanımız Abdülhamit Gül ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a sesleniyoruz diyen Kenan Toka, “Liyakat, Kariyer ve Hakkaniyet açısından bu tür uygulamaların ülkeye ve yargı sistemine bir yarar getirmeyeceği aşikârdır. Düzenleme yapılırken bu kriterlerin dikkate alınması ve ilkeler doğrultusunda düzenleme yapılmasını beklemekteyiz. Türk Büro-Sen olarak, düzenleme yapılması halinde elimizden gelen her desteği sunacağımızı ve zabıt kâtiplerinin kazanılmış hakları konusunda geri adım atmayacağımızı kamuoyuna saygı ile duyururuz” şeklinde konuştu.

 

18 Haziran 2019 , Salı Bu haber toplam 586 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU