Günün Tarihi:8 Mayıs 2021

Kardeş şehirle imzalar atıldı


“Türk Dünyası Mühendislik, Mimarlık ve Şehircilik Forumu” Sakarya Üniversitesinin ev sahipliğinde düzenlendi.

Foruma katılım

SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen programda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Oş Belediye Başkanı Taalaybek Sarıbaşov, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, çeşitli üniversitelerden rektörler ve akademisyenler, Türksoy Genel Sekreteri Düsein Kaseinov, Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği Genel Sekreteri İlyas Demirci, Türk Konseyi, Türk Akademisi, Türk Kültür ve Miras Vakfı ile TÜRKSOY mensupları, ilçe belediye başkanları, STK temsilcileri, bürokratlar ve çok sayıda misafir yer aldı. Türk Halk Müziği konseri ve Halk Oyunları ile başlayan program protokol konuşmaları ile devam etti.

 

Protokol imzalandı

Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan ile Kırgız-Özbek Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. ÇatkalbayRayımbaev, forumun sonunda Mevlana Değişim Programı kapsamında öğretim elemanı ve öğrenci değişimi, akademik araştırma, akademik ve bilimsel faaliyetler düzenleme ve kültürel işbirlikleri gibi konuları içeren bir protokol imzaladı. Sakarya Üniversitesi Devlet Konservatuvarının düzenlediği müzik ve halk dansları gösterisi ile başlayan etkinlik, açılış konuşmaları ile devam etti.

 

Gönül coğrafyası

Savaşan, “Oş’a gittiğimizde kendimizi evimizde gibi hissettik ve kardeşlerimizi de en iyi şekilde ağırlayarak onları evlerinde hissettirmek istiyoruz. Biz kardeş şehrimiz Oş’un üzüntüsüne de mutluluğuna da ortağız. Önemli olan bu gönül coğrafyasındaki insanların bir araya gelmesiydi. Bu çalışmaların hayırlara vesile olmasını diliyoruz. Kardeşliğimizin ilerleyerek devam etmesini Rabbim’den temenni ediyorum” ifadelerinde bulundu.

 

Diriliş şehri

Kazak Baş Mimarlık İnşaat Akademisi Başkanı Prof. Dr. AmirlanKusainov ise konuşmasında forumda bulunmaktan dolayı duyduğu memnuniyetini dile getirerek, “Bu kardeşliğe vesile olan ve bizi burada ağırlayan bütün kuruluşlara teşekkür ediyorum. 2009 yılında Türksoy Genel Sekreteri ile düşündüğümüz bu fikirle bu sene 9 festival gerçekleştirdik. İki tanesi Türkiye’de olan festivallere 17 ülkeden katılım sağlandı. Tarih ve diriliş şehri Sakarya ile ilişkilerimizin her zaman daha ileri taşınmasını temenni ediyor ve sıcak karşılamalardan ötürü herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 

Örnek kardeşliği

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş, Türk Dünyası Mühendislik, Mimarlık ve Şehircilik Forumu katılmaktan dolayı gurur duyduğunu belirterek, katılımcıları selamladı. Sakarya'nın kardeşliğe örnek bir şehir olduğunu ifade eden Demirtaş, “Bu çalışmaların her zaman gelişerek devam edeceğine inancımın tam olduğunu belirterek, hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum” dedi.

 

Şehircilik anlayışı

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Türk dünyası coğrafyasında ve özellikle İpek Yolu güzergâhında yapılan eserlerin kıymetinin bu zamanda daha iyi anlaşıldığını söyleyerek, “Kültür ve medeniyetimizin emrettiği müşterek şehircilik anlayışıyla kurulacak şehirler, zaman ilerledikçe kıymetlenecektir. Bu vesileyle öncelikle İpek Yolu’ndaki eserlerimize sahip çıkılması yönünde birçok etkinliğe birlikte imza atabiliriz. Özellikle İpek Yolu (Ayaş-Sapanca Koridoru) Sakarya, Bolu ve Ankara illeri, Sapanca, Geyve, Taraklı, Göynük, Mudurnu, Nallıhan, Beypazarı, Güdül, Ayaş ve ayrıca İznik ilçeleri güzergahında ilgili yetkililerin dahli ile örnek bir İpek Yolu destinasyon alanı oluşturabiliriz” diye konuştu.

 

Ahenk artacak

Yüce, “Müşterek şehircilik anlayışının tesis edilmesi ve İpek Yolu’nu tekrar medeniyetimizin beşiği yapılabilmesi yolunda işbirliği oluşturacak değerli heyetin bugün Sakarya’mızda toplanmasından gurur ve şeref duyduğumu ifade etmek istiyorum.  Türk dünyasında kültür ve medeniyetteki birlik ve ahengini artıracak, kalbi birlik ve ruhi ahengi tesis edecek bu tür çalışmaların artarak devam etmesini diliyorum. Bu düşüncelerle Sakarya şehrimizde bizleri buluşturan çok devletli bir milletin, geleceği yeniden inşa edecek olan resmi ve sivil toplum kuruluşları olarak bir araya gelişimizde vesile olan herkese teşekkür ederim” dedi.

 

Kültürün gelişmesi

Konuşmaların ardından ‘Türk Dünyası Mühendislik, Mimarlık ve Şehircilik Forumu’ oturumları gerçekleştirildi. İlk oturumda ‘Türk Dünyasında Müşterek Şehircilik Kültürünün Gelişmesi’ konuşuldu.  Oturumda; Kırgızistan Yargıtay Üyesi Mıktarbek Satılganoviç, Türk Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Kısmet Güzelov, TÜRKPA Ali Yıldız, Özbekistan İnşaat Bakanlığı İnşaat Dairesi Başkanı Hamza Oçilov, TBB Genel Sekreter Yardımcısı Abdurrahman Keleş, TDMMB Genel Sekreteri Dr. İlyas Demirci ve TÜRKSOY Genel Sekreteri Prof. Dr. Düsein Kaseinov yer aldı.

 

Mühendislik ve Mimarlık

Programın ikinci oturumunda ise ‘Türk Dünyasında Müşterek Mühendislik ve Mimarlık Eğitimi’ konuşuldu. Oturumda; SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, Azerbayacan İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi Ulaştırma Bölüm Başkanı Prof. Dr. Taqı Ahmetov, Kazakistan İnşaat ve Mimarlık – Mühendislik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Amirlan Kusainov, Semerkant İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aziz Rahimov, Kırgız Özbek Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Çatkalbey Rahimbay, Kırgızistan İnşaat ve Mimarlık – Mühendislik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akımbek Abdılkalıkov ve Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Uslan yer aldı. Türk dünyasında şehirciliğin konuşulduğu oturumların ardından Başkan Yüce tarafından konuşmacılara plaket takdim edildi.

 

21 Haziran 2019 , Cuma Bu haber toplam 676 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU