Günün Tarihi:28 Şubat 2021

Kurtuluşumuzu kutladık


Adapazarı Belediyesi, 21 Haziran Adapazarı’nın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 98. yıl dönümünü farklı programlarla kutlandı.

Kurtuluş paneli

Başkan Mutlu Işıksu ilk olarak Sakarya Kuvayi Milliye Mücahitleri Derneği Başkanı Muzaffer Coşkun ve yönetimi ile Kırgızistan Oş Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kanıbek İsakov ve beraberindeki heyeti misafir ederek kutlamaları kabul etti.  Etkinlikler kapsamında gerçekleşen pilav ikramının ardından Adapazarı Belediyesi Meclis Salonu’nda, moderatörlüğünü Adapazarılı tarihçi Resül Narin’in üstlendiği, katılımcılar Prof. Dr. Enis Şahin ve Prof. Dr. Sabahattin Özel’in“Adapazarı’nda Kuvayı Milliye Faaliyetleri ve Yunan İşgali” ve “Başkomutan Mustafa Kemal Paşa’nın Adapazarı’na Gelişi ve Kurtuluşun İlk Yıl Dönümü” konularını işledikleri bir “Milli Mücadelede Adapazarı” Kurtuluş Paneli gerçekleştirildi.

 

Erdoğan’ın mesajı

Panelin başında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Adapazarı’nın Kurtuluşu için gönderdiği telgraf okundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mesajı ise şöyleydi; “Kutlu bir anlayışla kadim medeniyetimizin mirası üzerine kurulan Cumhuriyetimizi kazanımlarıyla korumak, yaşatmak, muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarmak, yeni başarılarla daha da güçlendirmek suretiyle geleceğe taşımak için büyük bir azimle çalışmaya devam ediyoruz. Bu inançla, İstiklal Savaşımızın bütün kahramanlarını saygı ve rahmetle anıyorum. Adapazarı’nın bu gurur gününü tekrar kutluyor, tüm vatandaşlarımızı en kalbi duygularımla selamlıyorum.”

 

Kazanılan büyük zafer

Panelistlerden ilk olarak konuşan Prof. Dr. Enis Şahin, Adapazarı’nın işgalindeki yunan mezalimine değindi. Zaferin Başkomutan Gazi Mustafa Kemal liderliğinde kazanılmış bir zafer olduğunu çok önemli olayların yaşandığını aktaran Prof. Şahin, “Adapazarı tarihte ve bugün de en önemli bölgelerden biri olmuştur. Kurtuluşun yıl dönümünü kutluyor ve ecdadımızı saygıyla anıyorum” şeklinde konuştu.

 

Kayıplar verdik

Prof. Dr. Sabahattin Özel ise işgalde Yunanlıların çok zalimce davrandıklarının altını çizdiği konuşmasında, “Savaşta çok acı kayıplar verdik. Ancak kahraman Türk ordusu başta yunanlar olmak üzere herkesi şaşırtmıştır. Bu zafer sadece yunanlara karşı değil Asya’nın Avrupa’ya, Doğunun Batıya, Türklerin İngilizlere karşı kazandığı bir zaferdir. Bu uğurda savaşan, Adapazarı’nı kurtaran tüm aziz şehitlerimize minnetlerimi sunuyorum” diye konuştu.

 

Fedakârlığın şehri

Panelde son olarak konuşan tarihçi yazar Resül Narin, “Adapazarı o dönemde ön plana çıkan ve gözlerin üzerinde olduğu bir şehirdir. Adapazarı’nda ticari yaşamda her zaman örnek adımların sergilendiği o dönemde görülmüştür. İslam Ticaret Bankası ve Adapazarı Emniyet Bankası çok büyük özveri ve fedakârlıklarla kurulmuştu. İlk otomobilin yapıldığı, Vagon Fabrikası’nın kurulduğu bir şehirdir Adapazarı. Türkiye’nin kültür ve tarihinin özü, özeti olan bir şehirde yaşadığımızın farkında olmalıyız. Bu şehir çok büyük fedakârlıklarla bugünlere gelmiştir. Ecdadımızı saygıyla anıyor, bu paneli sunmamıza vesile olan Başkanımız Sn. Mutlu Işıksu’ya çok teşekkür ediyoruz.” dedi. Panelin sonunda Başkan Mutlu Işıksu, Vali Yardımcısı Erdoğan Ülker ve Adapazarı Kaymakamı Yusuf Ziya Çelikkaya panelistlere teşekkür beratını ve hediyelerini takdim etti.

 

Okuma bayramı

21 Haziran Adapazarı’nın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 98. Yıl dönümü etkinlikleri, Adapazarı Belediyesi Önü’nde Yazar Fahri Tuna’nın müellifi olduğu proje kapsamında, 30 liseli gencin katıldığı “Adapazarı Gençliği Yazarlarını Okuyor”adlı okuma etkinliği ile devam etti.

 

Hediyeler verildi

Programa eserleri okunan Adapazarılı yazarlar, Zeynep Arkan, Serhat Demirkol, Cihat Zafer ve Fahri Tuna da katıldı. Adapazarı’nın geleceğe gençlerle yürüyeceğini gösteren program sonunda katılımcılara teşekkür eden Başkan Mutlu Işıksu, Necip Fazıl – Çile, Cemil Meriç – Bu Ülke, Cahit Zarifoğlu - Yaşamak ve Yedi Güzel Adam, Mustafa Kutlu – Sevincini Bulmak ve Fahri Tuna – Aynalı Kavak Yazıları kitaplarını içeren hediyeleri takdim etti.

 

Başkandan teşekkür

Gerçekleşecek etkinlikler için tüm vatandaşları davet eden Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu, “Bereket, kardeşlik ve dayanışmanın şehri Adapazarı’mızı bir daha tekrarlanmamak üzere düşmandan kurtaran, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına, memleketimizin değerli evlatları Halit Molla, Kazım Kaptan ve İpsiz Recep başta olmak üzere kahraman ecdadımızla gurur duyuyoruz. Adapazarı’mızın kurtuluşuna vesile olan ecdadımızı en güzel şekilde, hep birlikte anmak istedik. Bizlerle olan tüm hemşehrilerimize çok teşekkür ediyorum. Kurtuluş ruhu ile daha güzel yarınlar için hep birlikte çalışmayı sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı.

 

24 Haziran 2019 , Pazartesi Bu haber toplam 585 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU