Günün Tarihi:12 Ağustos 2020

Geyve’de sirke sineği mücadelesi


Geyve’de meyve bahçelerinde kanadı noktalı sirke sineği ile çiftçilerin mücadelesi sürüyor.

Tespit

Geyve İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından sürdürülen teknik mücadelede yaz başında yapılan toplantılarda anlatılan sirke tuzaklarında sinekler tespit edildi. Tür teşhisi yapılmak üzere Yalova bahçe kültürleri merkez araştırma enstitüsüne gönderildi. Müdürlüğe bağlı ekipler arazide yaptıkları kontrollerde çiftçilere de mücadele konusunda teknik bilgi vermeye devam ediyorlar.  Geyve ilçesinde son zamanlarda üreticinin kabusu olan ve nemli bir karantina zararlısı olan kanadı noktalı sirke sineği (Drosophilasuzukii) ağaç üzerinde sağlıklı meyve ve yere düşen çürümekte olan meyvelerde beslenmektedir. Beslenme sonunda fungal ve bakteriyel enfeksiyonlara da sebep olmakla birlikte ürünün pazar değerini düşürmektedir. Bu zararlı Geyve’de özellikle kiraz, şeftali, çilek, Trabzon hurması, kayısıda zararları tespit edilmiştir.

Önlemler

Yetkililer, “Bu zararlı sinekle mücadele etmeye öncelikle kültürel önlemlerle başlanmalıdır. Yere düşen meyveler toplanmalı, hasat olgunluğuna gelen meyveler bekletilmeden toplanmalıdır. Meyveler hasada yakın dönemde aşırı sulanmamalıdır. Zararlı popülasyonunu azaltmak ve ilaçlı mücadeleye karar vermek için ağaçlara sirke tuzağı asmak yararlı olacaktır. Tuzaklarda yakalanan sirke sinekleri popülasyonu ekonomik zarar eşiğine geldiğinde kimyasal mücadeleye başlanmalıdır. Zararlıya karşı kullanılacak ilaçlar, bakanlık tarafından tavsiye edilen, ürünlere ruhsatlı olmalıdır. Detaylı bilgi için ilçe müdürlüğümüze başvurup öğrenilmelidir” dediler.  

25 Haziran 2019 , Salı Bu haber toplam 515 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU