Günün Tarihi:25 Ocak 2021

Kulfallar’da hıdırellez pilavı


Geyve Kulfallar Mahallesi Ayazma Yaylasında düzenlenen hayır pilavına çevre mahalle, ilçe ve illerden yoğun katılımın olduğu gözlendi.

Kültür mirası

Geyve köylerinin kültürlerinin adeta birer simgesi olarak günümüze kadar gelen pilav etkinliklerine yoğun ilgi gösteriliyor. Pilav etkinliklerinin gelecek nesillere kültür mirasımızı aktarabilmek adına yerel kültürün bir parçası olarak kaynaşma ve tanışma bereketi olarak simgelendiği hayır pilavında kurulan pazar ile vatandaşlar alışveriş yapma imkânı da buluyorlar.

 

Hıdırellez kutlandı

Geyev Kulfallar Ayazma yaylasında düzenlenen Hıdırellez, Geyve Müftüsü Rahmi Yiğit’in sohbeti ve İmam İmam-Hatiplerin Kuran tilaveti ve duaları ile kutlandı. Yapılan dualarda birlik beraberlik mesajlarının yanında işin hayır yönüne de vurgu yapıldı. Pilava katılan misafirler uzun zamandır görmedikleri, dostları ile kaynaşarak, yayla havasında sohbet etmenin keyfini yaşadı.

 

3 bin 500 kişilik

Kulfallar Mahallesi muhtarı Şevket Çelik, “Uzun zaman sonra köyümüzde yeniden hayır pilavı gerçekleştirmenin sevincini yaşadık. Herkesin bir arada olduğu ve öğle namazı sonrasında 17 kazanda özenle hazırlanan 3 bin 500 kişilik etli pilav, yufka ve ayranı misafirlerimize sunduk. Hayır pilavı geleneğini asırlardır devam ediyor ve bundan sonra köyümüzde de bu geleneği devam ettireceğiz. Uzaktan yakından hayır pilavımıza katılan herkese teşekkür ediyorum” dedi. 

26 Haziran 2019 , Çarşamba Bu haber toplam 549 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU