Günün Tarihi:26 Ekim 2021

Batık geminin gizemi gün yüzüne çıktı


Karasu sahilinde, kıyıdan yaklaşık 2 kilometre açıkta bulunan Alman U-20 Denizaltısı profesyonel ekipler tarafından incelendi.

Dalış

Karasu sahilinde bulunan, kule derinliği 18, dip derinliği ise 23 metre olan Alman U-20 Denizaltısı için Ankara’dan gelen Uluslararası dalgıç ekibi dalış yaptı. İlçe protokolünün de beraberinde bulunduğu ekip, batık denizaltının son durumu hakkında bilgi toplamak için gerekli incelemelerini gerçekleştirdi. Düzenlenen programda; Kaymakamı Aziz Mercan, Sapanca Kaymakamı Bilgehan Bayar, Belediye Başkanı İshak Sarı, Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Karakaş, Liman Başkanı Ahmet Akalan, Yeni Mahalle Muhtarı Ali Beyaz, Yeni Mahalle Su Ürünleri Balıkçılar Koop. Başkanı Mehmet Sezer ve Yardımcısı Ali Osman Karaman dalış ekibine eşlik etti. Programa katılan protokol Ankara’dan gelen ekibin dalış heyecanına ortak oldu.

İnceleme

2015 yılında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Karasu Belediyesi’nin birlikte yürüttüğü çalışma sonucu batık Alman U-20 Denizaltısında temizlik çalışması yapan ekip, batığın son durumunu tespit etmek için daldı. TSSF Çevre Komisyonu Başkanı ve Uluslararası su altı yönetmeni Tahsin Ceylan, TSSF Dalış Eğitmeni Murat Kulakaç, Su altı fotoğrafçısı Uğur Bediz, Dalış Eğitmenleri Bekir Yücel, Ufuk Özbaş’tan oluşan ekip, Hitler’in talimatıyla batırılan denizaltının son durumunu incelemek için dalış yaptı.

Profesyonel

Gerçekleştirilen programın Karasu’daki dalış turizminin geliştirilmesi açısından önemli bir çalışma olduğunu belirten Karasu Kaymakamı Mercan, “İlçemiz sahilinde kıyıdan yaklaşık 2 km açıkta bulunan U-20 Denizaltı, İkinci Dünya Savaşı’nın ilk yıllarında söz konusu olan denizaltılarından biridir. Bugün profesyonel dalgıç ekipleri batık için dalıp gerekli araştırmalarını gerçekleştireceklerdir. Böylesi önemli bir tarihin izleri ilçemiz sınırlarında olması bizlere de heyecan veriyor. Ekibimize başarılı dalışlar diliyorum” dedi.

Hazine

Dalış sonrasında açıklamada bulunun Başkan Sarı, “İlçemiz sahili açıklarında bulunan U-20 Denizaltısına, alanında uzman dalgıçlarla dalış gerçekleştirdi. Gün boyunca bizler de yapılan çalışmaları inceleyerek gerekli raporları kaydettik. Alman U-20 Denizaltısı, ilçemizde bulunan ve geçmişe ışık tutan önemli hazinelerden bir tanesi. Her tarihi eser ve her sanat eseri sadece o şehrin mirası değil esasında dünyanın ortak mirasıdır. Bizlerde bu tarihi ve kültürel tüm miraslarımıza sahip çıkacağız. Bu kapsamda, U-20 denizaltısını dalış turizmine açarak İlçemizin dünya çapında tanınırlığını arttırmayı planlıyoruz.”

Ağların temizliği

Düzenlenen programın içeriği ile ilgili açıklama yapan TSSF Çevre Komisyonu Başkanı ve Uluslararası su altı yönetmeni Tahsin Ceylan ve TSSF Dalış Eğitmeni Murat Kulakaç, “Her sene batık U-20 Denizaltı için gözlem dalışlarımızı gerçekleştirip Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza batığın son hali ile ilgili rapor sunuyoruz. Gerçekleştirdiğimiz gözlemler sonucunda batıkla ilgili olumsuz bir durum söz konusu değil. Sadece avlanma sezonunda takılan balıkçı ağları belirli bölümü kaplamış durumda. Küçük bir çalışmayla bu ağların temizliği gerçekleştirilebilir” dediler. 

29 Haziran 2019 , Cumartesi Bu haber toplam 1094 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU