Günün Tarihi:21 Haziran 2021

‘Japonya kara gün dostumuzdur’


Japonya'nın İstanbul Başkonsolosu Hisao Nishimaki, Vali Ahmet Hamdi Nayir’e nezaket ziyaretinde bulundu.

Depremde geldi

Valilik makamında gerçekleşen ziyarette daha önce Japonya'nın İstanbul ve Ankara Başkonsolosluklarında çeşitli kademelerde görev yaptığını ve bu arada Türkçe öğrenmek için büyük bir çaba gösterdiğini ifade eden Başkonsolos Nishimaki, 17 Ağustos 1999 tarihinde meydana gelen Marmara Depreminde arama-kurtarma ekibi ile Adapazarı’na geldiğini ve Japon Köyü oluşturulması için gayret gösterdiklerini, Japonya’dan 2 bin 500 prefabrik ev getirerek bölgeye geçici konutlar oluşturduklarını söyledi.

 

Dost ve kardeş

Nishimaki, 11 Mart 2011 tarihinde 9 şiddetinde hissedilen ve Tsunaminin de meydana geldiği Büyük Doğu Japonya Depremi’nde de Türkiye’nin her konuda yanlarında bulunduğunu, her daim dost ve kardeş ülke olarak gördükleri Türkiye’ye ve Türklere müteşekkir olduklarını, özellikle ekonomik ilişkiler anlamında Japon ve Türk iş adamlarını bir araya getirmek için çeşitli faaliyetler gerçekleştirdiklerini söylerken misafirperverliklerinden dolayı da Vali Ahmet Hamdi Nayir’e teşekkür etti.

 

Kara gün dostu

Japonya'nın İstanbul Başkonsolosu Hisao Nishimaki’yi ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını ifade eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, uluslararası dostlukların önemine değinerek, “Bu dostlukların kaynağı da zor günlerde bir arada olmaktan geçiyor. Anadolu’da ‘Kara Gün Dostu’ diye bir deyim vardır. Sıkıntılı anlarda bir arada olursanız, dostlukların daha kalıcı olduğunu, daha unutulmaz olduğunu ifade eder. Japonya ile tarihten bugüne baktığımızda Ertuğrul Firkateyni ile ilgili bir hadisemiz vardır, orada kalanlar ve daha sonra geri dönen vatandaşlarımız olmuştur. Dünyadaki bütün ülkeler,  aslında dostlukları ile övünürler, bunu da zenginlik sayarlar. Bizler de Japonya ile tarihten bu yana var olan dostluğumuzu güzel bir zenginlik olarak görüyoruz. Ayrıca her iki ülke vatandaşlarının dostluk için gösterdikleri gayretleri takdirle karşılıyoruz” dedi.

 

Toyota fabrikası

Vali Nayir, “Japonya’nın ülkemizde çok büyük yatırımları olduğu gibi, en önemlilerinden birisi olan Toyota Otomotiv Fabrikası da Sakarya’mızda bulunmaktadır. 5 bin 800 insana istihdam sağlayıp, üstün kalitede üretim gerçekleştiren fabrikanın ülkemizin ve Sakarya’mızın tanıtımında da büyük rolü bulunmaktadır. Burada üretilen otomobiller genelde ihraç edilirken, Türkiye’nin otomotiv ihracatının yüzde 20’sini oluşturmaktadır” dedi.

 

G-20 zirvesinde

Japonya'nın Osaka kentinde devam eden ve dünyanın en büyük ekonomilerinin buluştuğu G20 zirvesi ile iki ülke ilişkileri hakkında konuğuyla bir süre sohbet eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, ilimiz hakkında tanıtıcı bilgiler de verdi.

4 Temmuz 2019 , Perşembe Bu haber toplam 512 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU