Günün Tarihi:30 Eylül 2020

Çiftçi TMO’dan fiyat bekliyor


Sakaryalı mısır üreticileri, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) arpa ve buğdayda olduğu gibi hasat öncesinde fiyat açıklamasını bekliyor. Maliyetlerden şikayet eden üreticiler TMO’nun iyi bir fiyattan alım yapmaması durumunda büyük bir mağduriyet yaşayacaklarını belirttiler.

Arpa ve buğday

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin 75’inci Genel Kurulunda çiftçilere müjde vererek TMO’nun Arpa ve buğdayı alacağı fiyatları açıklamıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu açıklaması sonrasında mısır üreticileri de TMO’nun alım fiyatı konusunda beklenti içine girmişti. Hasat öncesinde mısır alım fiyatının açıklanmasının kendileri için çok önemli olduğunu belirten üreticiler, “ Elimizdeki ürün bu şekilde biraz olsun değerini buluyor. Piyasa çok fazla düşmüyor” dediler.

Tüccara kalıyor

Girdi maliyetleri sebebi ile üreticilerin büyük zorluk çektiğini ifade eden Adapazarı Ziraat Odası Başkanı Ercan Ateş ise, fiyatın açıklanmaması durumunda üreticilerin mağdur olacağını tüccarın insafına kalacağını ifade etti. Zor şartlarda üretim yapan çiftçilerin artık dayanacak gücünün kalmadığını belirten Ateş,  “ Böyle giderse üreten insan bulamayacağız. Devletin çiftçilerin bu sorunlarını görmesi lazım. Mısır konusunda herkes TMO’nun yapacağı açıklamayı bekliyor” şeklinde konuştu.

Sesimizi duyun’

TMO’nun alım yapmaya gecikmesi durumunda ürünlerin tamamen tüccarın eline kaldığını ifade eden çiftçiler ise “ Fiyatlar da onların istediği gibi şekilleniyor. Olan yine tarlada emek harcayan alın teri döken çiftçiye oluyor” ifadelerini kullandı. Çiftçiler yetkililerin bir an evvel seslerini duyarak kendilerini mağdur etmemelerini istediler.  

4 Temmuz 2019 , Perşembe Bu haber toplam 427 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU