Günün Tarihi:6 Haziran 2020

‘Sakarya sessizliğini bozmalı’


Kütahya’da bir firmanın siyanürle altın aramak için gerekli ÇED onayını alması üzerine tepki koyan CHP İl Başkanı Erdoğan Isır, “Bu sadece Kütahya’nın değil bölgedeki illerinde ve Sakarya’nın da sorunu. Sakarya’dan gelecek zehirli su ile tarım bitecek, denize bile girilemeyecek. Bu kadar önemli konu için Sakarya sessizliğini bozmalı” dedi.

YENİGÜN’e ziyaret

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Erdoğan Isır, başkan yardımcıları İdris Karaman ve Nermin Şirin ile gazetemize yaptığı ziyarette. Konuyu çok önemsediklerini ve bu nedenle basını, çeşitli sivil toplum kuruluşları ile gezebildiği her yeri gezip bu raporun iptal edilmesi için uğraşacaklarını ifade etti.

30-40 yıl sonra

 Isır, “Eğer Kütahya’daki o yer çalışırsa, 30-40 yıl sonra Sakarya Nehri etkisiyle Bilecik, Kütahya, Eskişehir ve Sakarya’da tarım yapılamayacak hale gelecek. Zira siyanür dediğimiz şey, etkisini yavaş yavaş gösterir. Hiçbir tarım yapamayacağınız gibi, Karasu’da denize döküldüğü yerde denize de giremezsiniz. Bunu bir siyaset olarak görmeden, toplumu bilinçlendirmek istiyoruz. Hepimizin çocukları var, geleceği var. Her yeri dolaşıp konunun ciddiyetini anlatacağım” dedi.

Sessiz kalınmasın

İnsan sağlığı ile son derece önemli olan bu konuda Eskişehir, Kütahya gibi illerin adeta ayağa kalktığını ama Sakarya’dan ses olmadığını söyleyen Isır, “Bahsi geçen iller, kararı durdurmak için belediye meclislerinde iptal kararı aldırıyor, bizler gündeme bile getiremiyoruz. Bunun yanında o illerin baroları da, sivil toplum kuruluşları da dava açıyor. Bizler neyi bekliyoruz, çok merak ediyorum. Bu konuda çok sessiz kaldık” dedi.

 

5 Temmuz 2019 , Cuma Bu haber toplam 371 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU