Günün Tarihi:19 Şubat 2020

‘Üniversite büfe işletmemeli’


Sakarya Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hasan Alişan, Sakarya Üniversitesi (SAÜ), Mayıs ayı başında Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığına bağlı iktisadi işletme kurarak kantinleri işletme kararı almasına tepki gösterdi.

Zor durumda bırakacak

SAÜ’de alınan bu kararın ardından kantin işletmecilerine sözlü olarak, sözleşme yenilenmeyeceği ve kantinlerin üniversite tarafından işletileceği bildirilip, işletmecilerden kantinlerin boşaltılması istenince şehirdeki oda başkanları vee snaf birliklerinden tepkiler gecikmedi. Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hasan Alişan da konuyla ilgili yazılı bir açıklamada bulundu. Üniversitenin, aldığı kararla esnafı zor durumda bırakacak bir adım attığını belirten Alişan, “ Sakarya Üniversitesi Rektörlüğü uzun süredir esnaf ve sanatkarlarımıztarafından yürütülen kuaförlük, kantincilik, güzellik salonu, büfe işletmeciliği vb. hizmetleri yürütmek üzere bir İktisadi İşletme kurarak; mali krizle boğuşan esnafımızı zor durumda bırakacak bir karara imza atmıştır” dedi.

 

Denenmiş uygulamalar

Alişan, “Uzun süreden beri ekonomik krizle mücadele eden esnaf ve sanatkarlarımıza üniversiteden katkı beklerken, tam tersine, üniversite yönetiminin, esnaf ve sanatkarlarımızı zor durumda bırakan bir uygulama başlatmış olması şansızlıktır. Üniversitenin bu tavrı, akılla, mantıkla, insafla, hükümetin ekonomik politikalarıyla izah edilemez. Üniversitenin esnaf ve sanatkarlara yönelik bu tutumu kabul edilemez. Şehrimizin ve devletimizin kendilerine sunduğu imkanlarla dünya üniversiteleri ile rekabet etmesi gereken üniversitemizin, denenmiş ve başarılı olamamış uygulamalara geri dönmesini anlamakta güçlük çekmekteyiz” dedi.

 

Şehrin ekonomisi

Alişan, “Bilindiği gibi üniversiteler, sadece ülke ve dünya için değil, bulundukları şehirler için de artı değer üretirler, şehre büyük katkı yaparlar, vizyon koyarlar, ufuk açarlar ve şehri daha ileriye taşırlar. Hemen her şehrimizde yer alan üniversitelerimiz, o şehrin ekonomisinde en önemli aktörlerdir. Bunun bilinciyle hareket eden Sakarya, en güzel arazilerini üniversitesine tahsis ederek ve tüm kurumlarıyla üniversitesine sahip çıkarak üzerine düşeni yapmıştır. Türkiye’nin saygın üniversiteleri arasında yer alan şehrimizin güzide kurumu Sakarya Üniversitesi de şehrimize vizyon verme, sosyo- kültürel rehberlik yapma ve şehirle bütünleşme konusunda önemli aşamalar kat etmiştir. Kurulan ikinci üniversitemizle birlikte şehrimize katkı sağlamaya devem edecektir” diye konuştu.

 

Esnafı üzdü

Alişan, “Fakat son dönemde kamuoyuna yansıyan bazı olaylar ve en son olarak üniversitede hizmet veren esnaf ve sanatkârlara yönelik alınan son karar, Sakarya esnaf ve sanatkarını üzmüştür. Görev başında bulunanların; esnafın işine göz dikmek yerine, uzun süredir ekonomik kriz nedeniyle ayakta durmayan çalışan esnafın sorunlarına çare üretmelerini bekliyoruz. Ayrıca kantinleri yöneteceğini iddia edilen yöneticilerin, enerjilerini daha makro konulara kaydırmalarını, daha büyük projelere yönelmelerini, şehrimizin ve ülkemizin istihdamına katkı yapmalarını öneriyoruz” dedi.

 

Başarısız olacaktır

Alişan, “Dünya ekonomilerinde uzmanlaşmanın önem kazandığı bir dönemde, dünyadaki gelişmelerin öğretildiği evrensel eğitim kurumunda, yani üniversitede, dünyadaki gelişmelerin zıddı uygulamaları anlamak mümkün değildir. Bu yöntemler daha önce denenmiş ve başarısız olmuştur, yine başarısız olacaktır. Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) olarak, üniversitemizden şehrimize ve esnafımıza vizyon çizmesini ve bizi geleceğe taşıyacak projeler geliştirmesini beklemenin hakkımız olduğunu düşünüyoruz. Bizim hakkımız olduğu kadar üniversitemizin de görevi olduğunu biliyoruz” dedi.

 

Çare üretmesi

Alişan, “1954 yılından bu yana 61 meslek odamız ile şehrimize hizmet sunan, şehrin en büyük meslek kuruluşu olarak,ihtiyaç duyulan ve bizim uzmanlık alanımıza giren her konuda üniversitemize katkı sağlamaya hazırız. Diğer kamu kuruluşlarımızın yaptığı gibi üniversitemizin de kendi faaliyet alanına odaklanması kamu kaynaklarının israfına mani olacaktır. Bize vizyon çizmesini, sorunlarımıza çare üretmesini beklediğimiz üniversite yönetiminin bizim işimizi yapmasını; çay, su, dondurma işleriyle uğraşmasını kaynak israfı olarak görüyoruz” dedi.

 

Cumhurbaşkanı

Alişan, “Kılcal damarlar gibi şehrimizin tüm dokularında yer alan esnaf teşkilatı olarak, üniversite yönetiminden beklediğimiz, dünya gerekliliklerine uygun olarak davranmaları, bizlerin, rahatlıkla, çok daha kaliteli ve düşük maliyetle sunacağımız hizmetlere girmemeleridir. Zaten üniversite sunduğumuz hizmetler Rektörlüğün sıkı denetimi altında yürütülmektedir. Sunduğumuz hizmetler üzerinde istediğiniz politikaları uygulamanıza engel bir durum yoktur. Üniversitemizden, Cumhuriyetimizin ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 2023 ve 2071 hedeflerine erişmek için bize vizyon çizmesini, rehberlik etmesini bekliyoruz, bizimle birlikte su satmasını, kantin işletmesini değil” dedi.

 

Alişan, “Şehrimizin, Cumhuriyetimizin ve Cumhurbaşkanımızın dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olma vizyonuna hizmet eden, bilgi üreten, dünya ile rekabet edebilen üniversiteye ihtiyacı var, büfe işleten üniversiteye değil.  Dünya Üniversiteler sıralamasında görmeyi çok istediğimiz Sakarya Üniversite’mizin rektörlüğünden bu kararını gözden geçirmesini talep ediyoruz. Biz bu şehirliyiz, emeğimizi ve hakkımızı sonuna kadar,her platformda savunduk. Bundan sonra da savunmaya devam edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın” diye konuştu.

 

5 Temmuz 2019 , Cuma Bu haber toplam 464 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU