‘Oyun Sokağı’ için geldi9 Temmuz 2019, Salı

Erasmus kapsamında

Hendek Yenimahalle Anaokulu’nun ortağı olduğu, Sakarya Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nin koordinatörlüğünü üstlendiği 2018 Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığınca hibelendirilen Erasmus+ Programı Ana Eylem 2 (KA203) Yükseköğretim Alanı Stratejik Ortaklıklar Kapsamında; Erasmus+ 2018-1-TR01-KA203-058784 numaralı, “Outdoor-orientedPractices in EarlyChildhoodEducation” OPIECE (Çocuk Dostu Oyun Sokağı) isimli projenin Türkiye hareketliliği gerçekleştirildi.

 

Yabancı ülkeler

Projenin Türkiye ayağında; Sakarya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Bölümü, Yenimahalle Anaokulu Müdürlüğü ve Hendek Belediyesi, Avrupa ayağında; Hollanda, Portekiz ve Litvanya’dan katılan akademisyenlerle birlikte toplamda 6 ortak kurum bulunuyor.  Projede 4 hareketlilik planlanırken diğer ülkelerde "Çocuk Dostu Oyun Sokağı" modellemesi üzerine toplantılar gerçekleştirildi.

 

Projeye katılım

Projenin ilk faaliyeti19-24 Ocak 2019 tarihlerinde Hollanda'da gerçekleştirildi ve yaygınlaştırma faaliyetlerine başlandığı açıklandı.  Projenin ikici faaliyeti 3-5 Temmuz tarihleri arasında Hendek'te gerçekleştirildi.  3 gün süren toplantının ikinci günü  İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sabri Doğan, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Bedir Bayram’ın katılımlarıyla Yenimahalle Anaokulu’nda gerçekleştirildi.

 

Modelleme üzerinde

Hollanda, Portekiz ve Litvanya ülkelerinden gelen akademisyenlerin katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda  “Çocuk Dostu Oyun Sokağının Modellemesi” üzerine sunumlar ve workshoplar yapıldı. Ayrıca Hendek’te görev yapan 25 öğretmene Litvanya ekibi tarafından Çocuk Dostu Eğitim Sokağı Farkındalık Eğitimi düzenlenerek öğretmenlerin süreç hakkında bilgilendirildi.

 

Sakarya’ya örnek

Programda konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, böylesine titizlikle hazırlamış oyun sokaklarının Sakarya’ya örnek olacağını ve daha birçok çocuğun bu oyun sokağındaki imkânlardan faydalanması gerektiğini, projenin çocuklara ve eğitime yansımasının önemli olduğunu vurgulayarak sözlerini tamamladı.

 

Türkiye’de ilk

Yenimahalle Anaokulu Müdürü Nuriye Ünal ise, “Litvanya, Portekiz, Hollanda, Sakarya Üniversitesi, Hendek ,Belediyesi ve Yenimahalle Anaokulunun işbirliği ile, Çocuk Dostu Oyun Sokağı 3D Modellemesi oluşturulacak ve modelleme, yapılmış protokoller çerçevesinde Hendek Belediyesi tarafından Hendek’te belirlenmiş bir sokakta hayata geçirilecektir. Proje, çıktıları itibarıyla ülkemizde bir ilk olma özelliği taşımakta ve proje sonunda ortaya çıkan deneyim ve kazanımların Türkiye’de uygulanabilirliğinin arttırılması için çalışmalar yürütülecektir. Aynı şekilde proje ortağı ülkeler proje çıktılarını kendi ülkelerinde uygulamak üzere girişimlerde bulunacaklardır” diye konuştu. Toplantı programı, misafirlere hediyeler verilmesi, Türk kahvesi ve lokum ikramı ile sona erdi. 

Bu haber toplam 528 defa okundu.