Günün Tarihi:4 Haziran 2020

‘Arabuluculuk yargının dışına kaçma planıdır’


İçlerinde Sakarya Barosu Başkanı Av. Abdurrahim Burak’ında yer aldığı Konya Barosu tarafından düzenlenen “Genişletilmiş İç Anadolu Bölge Barosu Başkanları” toplantısında Yargı reformu, arabuluculuk ve işçi avukat sorunu konuşuldu.

Değerlendirme

Konya’da bir otelde gerçekleştirilen toplantıya Sakarya Baro Başkanı Av. Abdurrahim Burak olmak üzere bir çok ilden Baro başkanları ve temsilcileri katıldı.  Başkan Abdurrahim Burak, “Yargı Reformu paketi, titizlikle hazırlıklarını yaptığımız ve büyük emek verdiğimiz, tamamen mesleki meseleleri öne çıkaran bir paket. Görüşlerimizin ve çalışmalarımızın büyük çoğunluğunun pakette yer alması bizleri elbette ki çok sevindirdi.  Arabuluculuk; adaleti ortadan kaldıran, sadece sermayenin istediği ve işine gelen bir model içeren bir alternatif çözüm modelidir ve her geçen gün alanını genişletmesi kaygı vericidir. Arabuluculuk yargının dışına kaçma planıdır. Başka bir şey değildir.”

Siyasetten uzaklaşmalıyız

Başkan Burak, “İşçi avukat meselesini ortadan kaldırmamız gerekiyor.  Avukatlık mesleği temelinde bağımsız olmayı barındırır ve işçi avukat meselesi avukatlığın bağımsızlık ruhunu öldürmektedir. Avukatlık Kanunu açık; bir avukat yapabileceği işin üzerinde bir iş alamaz. Vekalet ilişkisi de bunu gerektirir. Barolar derhal siyasetten uzaklaşmalıdır. Siyaset yapan baroların karşısında bir tepki koyacağımı net bir şekilde ifade etmek istiyorum. Barolar sadece hukukun, avukatların sözcüsüdür. Başka hiç kimsenin, hiçbir partinin; arkası, bahçesi ve sözcüsü değildir. Onların kaygılarını da güdemez. Bir siyasetimiz var ise o da baro siyasetidir” dedi.

 

11 Temmuz 2019 , Perşembe Bu haber toplam 366 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU