Günün Tarihi:3 Ağustos 2020

‘Srebrenitsa’yı unutmadık’


Adapazarı Bosna Hersekliler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Behiye Çark, yaptığı açıklama ile 11 Temmuz 1995’te Sırp askerleri tarafından Boşnaklara karşı katliam uygulandığını ifade ederek, “Srebrenitsa’yı unutmadık’” dedi.

Açıklama

Adapazarı Bosna Hersekliler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Behiye Çark Srebrenitsa Katliamı ile ilgili basın açıklaması yaptı. Çark, “  11 Temmuz 1995 tarihinde Birleşmiş Milletlerin ilk güvenli bölgesi olan Srebrenitsaşehri 2. Dünya Savaşı’ndan sonra en büyük katliamına uğradı.5 gün içinde Sırp askerleri Boşnak aileleri Srebrenitsa’dan göç ettirmiş ve 8 bin erkeği sistematik olarak öldürmüştür. Öldürülen erkekler arasında çocuklar da vardı. Bu zaman içinde Sırp askerler kadın ve kız çocuklara tecavüz ederken Avrupa Birliği, ABD ve B.M bu vahşeti ve katliamı durdurmak için hiçbir şey yapmadı” dedi.

 

Katliam

Çark, “AslındaSrebrenitsaşehrinde güvenliği sağlamak amacı ile B.M askerleri bulunuyordu. 11 Temmuz 1995 tarihinde Hollanda’dan gelen B.M askerleri ise sivilleri korumak için hiçbir şey yapmadılar. Srebrenitsa’dan çekilirken B.M kamplarında bulunan Boşnakları Sırp askerlerin ellerine bıraktılar. Onları ölüme terk ettiler” diye konuştu. Çark ayrıca Dernek Başkanvekili İsmet Çalışkan’ın Marşmira yürüyüşüne katılmak üzere Bosna Hersek’e gittiğini de dile getirdi. 

12 Temmuz 2019 , Cuma Bu haber toplam 452 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU