Günün Tarihi:19 Nisan 2021

‘Çocuk işçi çalıştırılmasın’


Fikir Sanat Atölyesi Derneği(FİSA) ile Olam Progıda tarafından düzenlenen basın toplantısında “Medyada çocuk temsili ve Fındık Tarımında Çocuk İşçiliğin Önlenmesi” konuları ele alındı.

Çocuk hakları

Elegante Kafe’de düzenlenen toplantısında Olam Progıda ve FİSA temsilcileri medyada çocuk içerikli haberlerin işlenmesi ve çocuk işçiliğinin önlenmesi konularında bilgi paylaşımında bulundular.  Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Olam Progıda Sürdürülebilirlik Sorumlusu Ezgi Karayılan, firma için çocuk haklarının öneminden söz ederken, kurumun faaliyetlerini yerine getirilirken çocuk haklarının önceliklerden biri olduğuna dikkat çekti. FİSA Çocuk Hakları Uzmanı Ezgi Koman ise çocuk haklarının korunması noktasında medya kuruluşlarının üzerine büyük görevler düştüğünü ifade etti.

Çalışmalar sürecek

Koman, “ Çocuklarımız ulusal ya da sosyal medyada her türlü habere konu olabiliyor. Çocuklar bazen şirin, bazen tabiri caizse şeytan gibi gösterilebiliyor. Bu algının toplumda yarattığı etkilerse haberin mantığına göre bazen çok olumlu bazen ise çok olumsuz olabiliyor. Çocukların medyada yer alma şekli çok önemli çünkü medya, kamuoyunu etkileme gücüne sahip. Bu bağlamda çocuğun medyada hak temelli yer alması için çalışmalarımız sürecek” diye konuştu.

Sıkça rastlanıyor

Çocuk işçiliğin ülkemizde giderek yaygınlaştığını da sözlerine ekleyen Koman, “Batı Karadeniz Bölgesi’nde bu durum özellikle tarım alanında görülüyor. Halbuki Mevsimlik Tarım İşçiliği, Türkiye’nin de taraf olduğu Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) sözleşmelerine göre, çocuk işçiliğinin en kötü biçimlerinden biri ve yasak. Ancak maalesef  Türkiye’de bu durum sıkça yaşanıyor. Mevsimlik Tarım İşçiliği, çocukların eğitim hakkına erişimden, yaşam hakkı ihlallerine kadar bir dizi hak ihlaline maruz bırakıyor” şeklinde konuştu. 

15 Temmuz 2019 , Pazartesi Bu haber toplam 636 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU