Günün Tarihi:4 Ağustos 2021

MHP tarım için sahada


MHP Adapazarı ilçe teşkilatı, Sakarya Yağlı Tohumlar Satış Kooperatifini ziyaret ederek belediye meclisinde kurulması için teklif edilen Kırsal Kalkınma ve Tarım Komisyonuna destek istedi.

İstihdama katkı

Ziyarette Kooperatif Başkanı Sezai Uysal, yağlı tohum üreticiliği hakkında genel bilgiler vererek üreticilerin sıkıntılarından anlattı. Türkiye’de yağlı tohum üretiminin ihtiyacın yarısını ancak karşıladığını ifade eden Uysal, “Sektör desteklenerek üretim artırılmalı. Bunun için çiftçinin maliyetlerinin azaltılarak para kazanmasının yolları aranmalı, bu sağlanırsa kentten köye dönüşlerin başlar ve istihdama katkı sağlanır” dedi.

 

Stratejik tarım

Yerli tohum, toprak reformu, toplulaştırma, sıralı ekim, bölgenin ürün haritasının çıkarılması, eğitim ve destek konularının konuşulduğu ziyarette Belediye Meclis Üyesi Ali Eroğlu, “Sakarya’nın tarımla ilgili bir yol haritası yok. Öncelikle bunun ortaya koyulması gerekiyor. Kooperatifleşme ve üretici birliklerinin çoğalması, devlet kurumlarının üreticinin içinde olduğu kurumlarla işbirliği yapacak bir stratejik tarım araştırma merkezi kurulması, yerli tohumdan tutun, ilaçlama ve pazarlamaya kadar her hususta bu merkezin öncülüğünde tüm Sakarya’da tarımı ayağa kaldırabiliriz” dedi.

 

Destek talebi

İlçe Başkanı Oturak,“Tarımla alakalı birçok fikir ve projemiz var. Yıllardır şehrimizde bu konuda ciddi bir adım atılmadı. Mecliste kurulacak komisyonla kendi ilçemizde ilk adımı atarak Adapazarı ve Büyükşehir Belediye Başkanlarımızın öncülüğünde Adapazarı ovasının tıpkı otomotiv sektöründe olduğu gibi tarım alanında da ülkemizin önemli ihracat merkezi haline getirmek ülküsünde çiftçilerimizi, kurum ve kuruluşlarımızı birleştirmek istiyoruz. Bu konuda Yağlı Tohumlar Kooperatifi’nden destek talep etmeye geldik” dedi. Kooperatif Başkanı Uysal bu konuda tam destekçi olduklarını söyleyerek ziyaret nedeniyle teşekkür etti.

 

18 Temmuz 2019 , Perşembe Bu haber toplam 631 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU