Kazanlar şehitlerimiz için kaynadı18 Temmuz 2019, Perşembe

Baş Erenler

Geyve ilçesinin yüzyıllardır kültüründe var olan geleneksel hayır pilavları devam ediyor. Sabırlar Kayadibi Mahallesinde bulunan “Baş Erenler” Türbesinde ki hayır çevre il ilçe ve köylerden gelen binlerce kişinin katılımıyla yapıldı.

 

Hayır pilavı

Geyve köylerinin kültürlerinin adeta birer simgesi olarak günümüze kadar gelen pilav etkinliklerine yoğun ilgi gözlerden kaçmıyor. Pilav etkinliklerinin gelecek nesillere kültür mirasımızı aktarabilmek adına yerel kültürün bir parçası olarak kaynaşma ve tanışma bereketi olarak simgelendiği hayır pilavında kurulan pazar ile vatandaşlar alışveriş yapma imkânı da buluyorlar.

 

Dostlarla sohbet

Hıdırellez, Geyve Müftüsü Rahmi Yiğit’in sohbeti ve İmam İmam-Hatiplerin Kuran tilaveti ve duaları ile kutlandı. Pilava katılan misafirler uzun zamandır görmedikleri, dostları ile kaynaşarak, yayla havasında sohbet etmenin keyfini yaşadı. Öğle namazı sonrasında Sabırlar Kayadibi Mahallesi gençliği tarafından gelen davetlilere pilav ve ayran ikramı yapıldı. Geyveli pilav ustası Nihat Özdemir’in geceli gündüzlü uykusuz kalıp saatlerce çalışarak yaptığı 20 kazan Hıdırellez Pilavı konuklar tarafından çok beğenildi.

Bu haber toplam 425 defa okundu.

Resim Galerisi