Günün Tarihi:7 Ağustos 2020

Kazanlar şehitlerimiz için kaynadı


Sabırlar Kayadibi Mahallesinde yapılan hayır cemiyetinde şehitlerimiz için 20 kazan yufkalı pilav ikramı yapıldı.

Baş Erenler

Geyve ilçesinin yüzyıllardır kültüründe var olan geleneksel hayır pilavları devam ediyor. Sabırlar Kayadibi Mahallesinde bulunan “Baş Erenler” Türbesinde ki hayır çevre il ilçe ve köylerden gelen binlerce kişinin katılımıyla yapıldı.

 

Hayır pilavı

Geyve köylerinin kültürlerinin adeta birer simgesi olarak günümüze kadar gelen pilav etkinliklerine yoğun ilgi gözlerden kaçmıyor. Pilav etkinliklerinin gelecek nesillere kültür mirasımızı aktarabilmek adına yerel kültürün bir parçası olarak kaynaşma ve tanışma bereketi olarak simgelendiği hayır pilavında kurulan pazar ile vatandaşlar alışveriş yapma imkânı da buluyorlar.

 

Dostlarla sohbet

Hıdırellez, Geyve Müftüsü Rahmi Yiğit’in sohbeti ve İmam İmam-Hatiplerin Kuran tilaveti ve duaları ile kutlandı. Pilava katılan misafirler uzun zamandır görmedikleri, dostları ile kaynaşarak, yayla havasında sohbet etmenin keyfini yaşadı. Öğle namazı sonrasında Sabırlar Kayadibi Mahallesi gençliği tarafından gelen davetlilere pilav ve ayran ikramı yapıldı. Geyveli pilav ustası Nihat Özdemir’in geceli gündüzlü uykusuz kalıp saatlerce çalışarak yaptığı 20 kazan Hıdırellez Pilavı konuklar tarafından çok beğenildi.

18 Temmuz 2019 , Perşembe Bu haber toplam 519 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU