Günün Tarihi:22 Eylül 2021

‘Sakarya hayvancılığın üssü’


İstanbul başta olmak üzere Marmara Bölgesinin hayvan ihtiyacının Sakarya’dan karşılandığını ifade eden Besiciler Odası Başkanı Halit Karaduman, “ İlimizde yetişen hayvanların yanı sıra Doğu ve Güneydoğu’dan gelen hayvanlar aylarca beslendikten sonra çeşitli illere dağıtılıyorlar. Sakarya hayvancılığın üssü konumunda” dedi.

‘Fark edilmeli’

Sakarya Besiciler Odası Başkanı Halit Karaduman, Sakarya’nın hayvancılık konusunda Türkiye’nin en önemli illerinden bir tanesi olduğunu söyledi. Sakarya’nın potansiyelinin yetkililer tarafından yeteri kadar fark edilmediğini de ifade eden Karaduman, “ Sakarya, Marmara Bölgesinin hayvan ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılamakta. Şehrimizde yetiştirilen hayvanların yanı sıra kurban bayramından aylar önce ilimize Güneydoğu ve Doğu’dan getirilerek besiye çekilen hayvanlar buradan şehirlere dağılıyor. İstanbul’a en fazla hayvan gönderen şehirlerden bir tanesiyiz. Burası hayvancılığın üssü, yetkililerin bunu fark etmesi gerekiyor” dedi.

 

Hayvan fiyatları

Kurban Bayramına kısa bir süre kaldığını ve hayvan satışlarının arttığını da belirten Halit Karaduman, “ Kurbanlık hayvanlarda karkas etin fiyatı 45 ile 48 lira arasında değişiyor. Hisse bazında baktığımızda da bin 200 ile 2 bin 200 lira arasında değişiyor. Küçükbaş hayvan fiyatları da bin lira ile 2 bin 200 lira arasında. Satışlarımız şimdiden hareketlenmeye başladı. Vatandaşlar son günlerdeki kalabalığı yaşamamak için ellerini çabuk tutuyorlar. Hayvancılarımız satışlardan şimdilik memnun” ifadelerini kullandı.

 

Uygunluk belgesi

Vatandaşlara bir çağrıda da bulunan Başkan Karaduman, “ Mübarek Kurban Bayramı öncesinde vatandaşlarımızdan ricamız hayvanlarını hijyenik şartları olan besi çiftlikleri ve mezbahalarda kestirmeleri. Sakarya Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan heyet tarafından kesim yapılan yerler geziliyor ve hijyen şartlarına uygun olanlara ‘Uygunluk Belgesi’ veriliyor. Vatandaşlardan ricamız hayvanlarını kestirecekleri yerlerde bu uygunluk belgesini sorsunlar. Bu belgeyi almaya yeterli şartları sağlayamayan mekânlarda kesim yaptırmasınlar” şeklinde konuştu.

 

Hayvan borsası

Hayvan Borsası ile ilgili bazı sorunlar yaşadıklarını da söyleyen Karaduman, “Bilindiği gibi kurumların almış olduğu karar sonrasında hayvan borsası artık Pazar günleri değil Salı ve Perşembe günleri açılıyor. Besiciler olarak biz bu konuda sıkıntı yaşıyoruz. Salı ve Perşembe’nin yanında Pazar günleri de borsanın açık olmasını istedik ancak bu kabul görmedi. Esnafımıza zarar veren bir uygulama bu. Hafta içi kim gelip de hayvan bakacak zaman bulacak. Uygulamaya başlandığından beri borsaya gelen insan sayısında büyük bir azalma oldu. Alınan bu kararın revize edilmesini istiyoruz” dedi. 

18 Temmuz 2019 , Perşembe Bu haber toplam 956 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU