Günün Tarihi:6 Temmuz 2020

Gökçeören yine sular altında


Önceki gün ilimizde etkili olan sağanak yağışlar sonrasında Serdivan Gökçeören Ovası yine sular altında kaldı. Tarım alanları sular altında kalan çiftçiler bu duruma isyan ederken, “ Her yağışta ürünlerimiz yok oluyor. Artık devlet sesimizi duymalı” dediler.

İsyan ettiler

Son günlerde şehrimizi etkisi altına alan ve önceki gün kuvvetli olarak yağan sağanak yağışlar Serdivan Gökçeören Ovası’ndaki tarım arazilerini yine sular altında bıraktı. Dün bölgeye giden Adapazarı Ziraat Odası Başkanı Ercan Ateş ve beraberindeki heyet bölgede incelemelerde bulundu. Her yağmurda aynı durumun yaşandığını belirterek isyan eden çiftçiler devletin artık kendilerini görmezden gelmemelerini istediler. Aralık Mahalle Muhtarı Mustafa Karabaşoğlu da gerekli girişimlerin yapılmasına rağmen sorunun çözülmediğini dile getirdi.

 

İkinciye ekilmişti

Gökçeören ovasında 36 bin dönüm arazinin ikinciye ekilmesinin ardından yeniden sular altında kalmasının çiftçiyi hüsrana uğrattığını belirten AZO Başkanı Ercan Ateş, “Son yıllar da Gökçeören Ovasında en az iki defa yerler bozulup ekilmektedir. Gökçeören de sel suları çekildikten sonra bir daha ekim yapmaya imkan ve yeterli zaman yok. 3. Ekim için yeterli zaman olsa da çiftçilerimizin ekim yapmaya gücü kalmadı. Gökçeören Ovası ile ilgili son yıllarda çözüm öneriler sunulmuş olup bununla ilgili sonuca ulaşılamamıştır” dedi.

 

Çiftçinin çilesi

Ateş, “Burada civar tepelerden gelen yağmur ve sel suları bu ovayı birikmektedir. Bu biriken suların tahliyesi yeterli seviyede sağlanamamaktadır. Gökçeörenle ilgili bu sorunun yıllardan beri çözülemediği için çiftçilerimiz mağdur olmaktadır. Gökçeörende bu sorunla ilgili yapılması planlanan Otopomp projesinin tamamlanmadığı ve bu yüzden sel sularının tahliyesi yapılamamaktadır. Adapazarı Ziraat Odası olarak bu bölgemizdeki çiftçilerimizin mağduriyetinin giderilmesini talep ediyoruz.Çiftçinin çilesini yerinde görmek isteyen yetkililere sesleniyoruz. Sakarya’daki tüm yetkilileri Gökçeören Gölü’ne davet ediyoruz” dedi. 

20 Temmuz 2019 , Cumartesi Bu haber toplam 847 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU