Günün Tarihi:8 Ağustos 2020

Firmalara finans eğitimi


Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası’nda (SATSO) imalatçı ve ihracatçı şirketlere destek sağlayacak olan "İvme Finansman Paketi, Ekonomik Değer Kredisi ve Kredi Kayıt Bürosu" ile bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Bilgilendirme

Ziraat Bankası yetkilileri tarafından yapılan “İvme Finansman Paketi, Ekonomik Değer Kredisi” bilgilendirme toplantısı SATSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Doğan Çatalbaş’ın ev sahipliğinde üyelerin katılımı ile gerçekleştirildi. Toplantının açılış konuşmasını yapan SATSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Doğan Çatalbaş, iş dünyasının finansmana ulaşımında yaşadığı zorlukları en aza indirmek için Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası olarak gayret ettiklerini belirterek işletmelerin bu kredi paketlerinden faydalanarak finansal açıdan hareket alanı kazanabileceklerini ve işletmelerin üzerindeki finansman yükünün hafiflemesine faydası olacağını ifade etti.

Destek

Sayman Çatalbaş, “Ekonomik dar boğazdan geçtiğimiz bu günlerde işletmelerin en büyük problemlerinden birisi finansman konusunda destekler ve kolaylıklar konusunda bilgilenmeleri önemlidir. Bu doğrultuda imalatçılara ve ihracatçılara destek sağlamak üzere yeni açıklanan ekonomik finans paketi, ekonomik değer kredisi, kredi kayıt bürosu ve findeks ile ilgili bilgilendirme için ziraat bankası yetkililerini odamıza davet ettik. Faydalı olacağına inanıyorum. Katılımları için teşekkür ediyorum.

Fiyatlar

Ziraat Bankası Bölge Başkanı İbrahim Aslan, “İvme Finansman Paketi’nin  yaklaşık 1,5 aydır yavaş yavaş meyvelerini alıyoruz . Hükümetimiz bu yatırım ve kredilere çok önem veriyor. Bizler Ziraat Bankası olarak bunun üstünde duruyoruz ve pazarlama maliyetinde bulunuyoruz. Bu konuda da sizleri bilgilendirmek istedik.  Ekonomi Değer Kredi Paketi ile firma bazında ciroya göre 5 milyon TL ile 50 milyon TL arasında değişen tutarlarda kredi kullandırılacağı, reel sektöre toplam 25 milyar TL tutarında finansman imkanı oluşturulacağı ifade edildi. Ekonomi Değer Kredisi Paketi’nin Toplam Azami Hazine Destekli Kefaleti 20 milyar TL olacağı, toplam kefalet limitinin 8 milyar TL’lik kısmının 0 ile 125 milyon TL ciro aralığındaki işletmelere; 12 milyar TL’lik kısmının ise cirosu 125 milyon TL üstündeki işletmelere tahsis edileceği belirtildi.”

Paketler

Ziraat Bankası tarafından son dönemde uygulanmaya konulan finansman paketleri hakkında bilgi veren satış performans yöneticisi Volkan Çelik uygulamaya konulan İvme Finansman Paketi ile ham madde-ara malı imalatı yapan ve mevcut üretiminde kapasite artırımı/yenileme yatırımları gerçekleştirecek veya yeni yatırımlar ile bu alanda imalata başlayacak firmalara, makine imalatı yapan ve mevcut üretimde kapasite artırımı/yenileme yatırımları gerçekleştirecek veya yeni yatırımlar ile makine imalatına başlayacak firmalara ve makine imalatı yapan firmalardan yatırımları kapsamında yeni ve yerli makine satın alan firmalara, 2 yıla kadar anapara geri ödemesiz azami 10 yıl vade ile 150 milyon TL'ye kadar yatırım kredisi, 1 yıla kadar anapara geri ödemesiz azami 5 yıl vade ile 30 milyon TL’ye kadar işletme kredisi kullandırabildiklerini, söz konusu kredilere DİBS (Devlet İç Borçlanma Senedi) ya da TÜFE'ye endeksli değişken faiz oranı uyguladıklarını, bunun yanında Ülke ekonomisini canlı tutan sektörlerin güçlendirilmesi amacıyla işletmelerin üzerindeki finansman yükünü hafifletmek amacıyla, enflasyona endeksli ve KGF teminatlı kredi imkânı sağlayan ekonomi değer paketini hayata geçirdiklerini bu paket kapsamında KOBİ ve KOBİ DIŞI tüm işletmelerin bu imkândan faydalanabileceklerini ifade etti.

Findeks

Findeks bilgilendirme sunumunu yapan Serkan Kalım, “Sizlere her dönem kıymetli ola fakat bu dönem içerisinde bulunduğumuz ekonomik durum itibari ile biraz daha önemli olduğunu gördüğümüz ticari alacak eski yönetim süreçlerinde etkin yönetim ve verimli bir biçimde findeks kare kodu çek uygulamasını sizlerle paylaştım. Kredi kayıt bürosu her ülkede olduğu gibi bir kredi bürosudur. 1995 yılında Türkiye’de önde gelen 11 bankası bir araya gelmesi ile kurulmuş anonim bir şirkettir. Real sektörde ilk karşımıza çıkan konu çek. Burada dikkatinizi çekmek istediğim yer 2017 yılının Nisan ayı. 1 Ocak 2017 tarihi ile ülkemizde bankalardan alınacak çeklerin tamamında kare kot zorunluluğu getirildi. Bu vasıta sayesinde piyasa findeks uygulaması sayesinde son verilmiş oluyor. Bu uygulamanın ne gibi bir amacı ve çek almak için ne gibi faydaları var: elinizdeki çekin sahte olup olmadığını saniyeler içerisinde ayırt edebiliyorsunuz. Bunun dışında piyasadaki çekin kayıp veya çalıntı olmadığını findeks sistemi sayesinde ayırt edebiliyoruz” dedi. 

20 Temmuz 2019 , Cumartesi Bu haber toplam 630 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU