Minikler trafik denetçisi oldu21 Temmuz 2019, Pazar

Trafik eğitimi

Trafik dedektifleri projesi kapsamında Arifiye Belediyesi Konferans Salonu’nda Arifiye ilçe Müftülüğüne bağlı yaz Kur’an kurslarında eğitim gören 439 öğrenciye Sakarya İl Emniyet Müdürlüğü Trafik denetleme eğitim büro görevlisi polis memuru Murat Ünal tarafından Trafik eğitimi verildi. Programa; İlçe Müftüsü Mehmet Türkoğlu, Müftülük yetkilileri, Cami imamları, Kur’an kursu eğiticileri ve öğrenciler katıldı.

Küçük denetçiler

Polis Memuru Murat Ünal öğrencilere; Trafik kurallarına uyma bilinci, Ttrafikte yaya önceliği bilinci, okul servis kuralları, güvenli oyun alanları, karşıdan karşıya güvenli geçiş yerleri, emniyet kemeri önemi, bisiklet ve kaykay kullanma şekilleri hakkında bilgiler verdi. Eğitim sonunda öğrencilere Sakarya İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya imzalı “Ailenin Trafik Polisiyim” kimlik kartları ve düdük dağıtıldı. Öğrencilerden ailelerini trafik konularında denetlemeleri istendi.

Kurallara uymak

İlçe Müftüsü Türkoğlu, “İnsan, en güzel şekilde yaratılan varlıktır. Yüce Allah Kur'an'da, ‘İnsanı en güzel şekilde var ettik’ (Tîn, 95/4.) buyrulmaktadır. İnsan, aynı zamanda yeryüzünün efendisi ve yaratıcının halifesidir ki her şey onun için var edilmiştir. Alemlerin sultanı Peygamber Efendimiz , çarşı pazarın denetimi için hisbe teşkilatını kurdurmuştur.  Kurulan bu teşkilatın görevlerinden biri de çarşının trafiğini düzenlemektir” dedi.

Bilinçlenmek

 Türkoğlu, “Trafik kurallarına uymamak can, mal gibi değerlerin zarar görmesine sebep olmaktır. Bu bağlamda çocuklarımıza küçük yaşta trafik bilincinin aşılanması çok önemlidir. Çocuklarımız bunu trafik kurallarına uyumu yaşam felsefesi olarak benimsemelidir. İnsanlarımıza trafikte empati kurma anlayışı telkin edilmeli, insanlara ve varlıklara zarar vermenin manevi sorumluluğu hatırlatılmalı    ve  yapılan her işin müspet ya da menfi ahirette bir karşılığı olduğu bireylere telkin edilmelidir. Böylesine güzel trafik faaliyeti için Sakarya İl Emniyet Müdürümüz Fatih Kaya’ya teşekkür ediyorum” dedi. 

Bu haber toplam 289 defa okundu.