‘Gökçeören’e kalıcı çözüm lazım’23 Temmuz 2019, Salı

Bölgeyi gezdi

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar şehrimizde etkili olan sağanak yağışlar sonrasında sular altında kalan Serdivan Gökçeören bölgesinde incelemelerde bulundu. Ziraat Odası başkanları ve çiftçilerle birlikte bölgeyi gezen ve 6-7 senedir her yağmurda Gökçeören’deki tarım arazilerinin sular altında kaldığını, üreticilerin mağdur olduğunu dile getiren Bayraktar,  36 bin dekar ekili alanın 25 bin dekarının sular altında kaldığını ve bu alanların bu sene tekrar ekilmesinin mümkün olmadığını söyledi.

 

Kalıcı tedbirler

Son yıllarda küresel ısınmaya bağlı olarak Türkiye’nin değişik bölgelerinde aşırı yağış olduğunu ifade eden TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, “ Bu ovanın ayrı bir özelliği var. Bu ova son yıllarda yağış rejimine bağlı olarak aşırı yağışların olması halinde bir çanak gibi görünüyor ve sürekli sel baskınına maruz kalıyor. Tabi bu sürdürülebilir bir şey değil. Burada kalıcı tedbirler alınması lazım” şeklinde konuştu.

 

Çalışma yapılacak

Üreticilerin borçları olduğunu da bildiklerini belirten Bayraktar, “  Özellikle banka borçlarının yapılandırılması konusunda bir çalışma yapacağız. Bunun dışında bir nakit yardımı alabilir mi ona bakacağız. Bunlar kalıcı çözümler değil. Bu hareketler bugünü kurtarma içindir. Sonuçta insanlar burada üretmek istiyor. Üretemezse burada oturamazlar. Burada yapısal sorun var ama kanallar açılacak, başka tedbirler açılacak. Bir kalıcı çözüm buraya bulmamız lazım. Türkiye bu yağışları görecek bundan sonra. Sel gibi, hortum gibi, aşırı yağış gibi, don gibi doğal afetleri zaman zaman göreceğiz. Türkiye’de kalıcı çözümleri bulmamız ve tedbirli olmamız gerekiyor” dedi.

 

Kocaali ve Düzce 

Bayraktar, “ Gökçeören’de36 bin dekar alan işleniyor tarıma müsait bir alan olarak. Bunun 20-25 bin dekarının sular altında kaldığı söyleniyor. Bir daha ekim yapmak mümkün değil iki defa çiftçimiz ekim yapmış. Bunun maddi zararının ne kadar olduğunu bilemiyoruz. Ekipler gelecek tespit yapacak” dedi. Başkan Bayraktar beraberindekilerle birlikte Kocaali ve Düzce’de selden etkilenen bölgeleri de ziyaret ederek çiftçilerle görüştü.

Bu haber toplam 405 defa okundu.

Resim Galerisi