Günün Tarihi:23 Ocak 2022

‘Gökçeören’e kalıcı çözüm lazım’


Serdivan Gökçeören Bölgesinde sular altında kalan tarım arazilerini gezen ve incelemelerde bulunan TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, “ 6-7 senedir burada tarım arazileri sular altında kalıyor. Tabi bu sürdürülebilir bir şey değil. Burada kalıcı tedbirler alınması ve çözüm bulunması lazım” dedi.

Bölgeyi gezdi

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar şehrimizde etkili olan sağanak yağışlar sonrasında sular altında kalan Serdivan Gökçeören bölgesinde incelemelerde bulundu. Ziraat Odası başkanları ve çiftçilerle birlikte bölgeyi gezen ve 6-7 senedir her yağmurda Gökçeören’deki tarım arazilerinin sular altında kaldığını, üreticilerin mağdur olduğunu dile getiren Bayraktar,  36 bin dekar ekili alanın 25 bin dekarının sular altında kaldığını ve bu alanların bu sene tekrar ekilmesinin mümkün olmadığını söyledi.

 

Kalıcı tedbirler

Son yıllarda küresel ısınmaya bağlı olarak Türkiye’nin değişik bölgelerinde aşırı yağış olduğunu ifade eden TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, “ Bu ovanın ayrı bir özelliği var. Bu ova son yıllarda yağış rejimine bağlı olarak aşırı yağışların olması halinde bir çanak gibi görünüyor ve sürekli sel baskınına maruz kalıyor. Tabi bu sürdürülebilir bir şey değil. Burada kalıcı tedbirler alınması lazım” şeklinde konuştu.

 

Çalışma yapılacak

Üreticilerin borçları olduğunu da bildiklerini belirten Bayraktar, “  Özellikle banka borçlarının yapılandırılması konusunda bir çalışma yapacağız. Bunun dışında bir nakit yardımı alabilir mi ona bakacağız. Bunlar kalıcı çözümler değil. Bu hareketler bugünü kurtarma içindir. Sonuçta insanlar burada üretmek istiyor. Üretemezse burada oturamazlar. Burada yapısal sorun var ama kanallar açılacak, başka tedbirler açılacak. Bir kalıcı çözüm buraya bulmamız lazım. Türkiye bu yağışları görecek bundan sonra. Sel gibi, hortum gibi, aşırı yağış gibi, don gibi doğal afetleri zaman zaman göreceğiz. Türkiye’de kalıcı çözümleri bulmamız ve tedbirli olmamız gerekiyor” dedi.

 

Kocaali ve Düzce 

Bayraktar, “ Gökçeören’de36 bin dekar alan işleniyor tarıma müsait bir alan olarak. Bunun 20-25 bin dekarının sular altında kaldığı söyleniyor. Bir daha ekim yapmak mümkün değil iki defa çiftçimiz ekim yapmış. Bunun maddi zararının ne kadar olduğunu bilemiyoruz. Ekipler gelecek tespit yapacak” dedi. Başkan Bayraktar beraberindekilerle birlikte Kocaali ve Düzce’de selden etkilenen bölgeleri de ziyaret ederek çiftçilerle görüştü.

23 Temmuz 2019 , Salı Bu haber toplam 561 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU