Günün Tarihi:21 Haziran 2021

‘Sakarya artık raylı sistemle tanışmalı’


Demiryol-İş Sakarya Şube Başkanı Cemal Yaman, Sakarya’da artık raylı sistem ile taşınma yapılmasının zamanının geldiğini belirtti.

En uygun şehir

Yaman yaptığı yazılı açıklamasında, “Dünyanın büyük şehirlerinin günümüzdeki vazgeçilmez ulaşım aracı raylı sistemler olduğunu görüyoruz. Şehirlerin geleceğine bu sistemlere geçişler için projeler, altyapı ve ulaşım araçlarına yatırım yapmak suretiyle yerel yöneticilerinin çabalarına şahit oluyoruz. Bu çalışmalar ülkemizde birçok şehirde hatta Sakarya’mızdan çok küçük ve coğrafi konuma sahip olmayan şehirlerin raylı sistem projelerini açıkladıklarına şahit oluyoruz. Sakarya raylı sistemin uygulanabileceği en uygun şehirlerden biri olduğunu defalarca ifade ettik” dedi.

 

Proje sunmalı

Yaman, “Sakarya’mızda üniversitenin, sanayi odasının, siyasilerin, STK’ların söyleyecekleri olması gerekmektedir. Özellikle üniversitenin konu ile ilgili şehre görüş ve proje sunması gerekmektedir. Şehir merkezinde bulunan TCDD’ye ait gar hattı raylı sitemler ile birçok ilçe ve bölgeye planlanmalıdır. Dörtyol Sanayi-Hendek Sanayi, yeni yerleşim bölgesi, Serdivan, Kuzeyde Söğütlü-Ferizli, Karasu, Kocaali olmak üzere Hendek ilçesi dâhil planlanarak önümüzdeki yüzyılın projesi ortaya konulmalıdır. Bu projelerin gerçekleşmesi için merkezi yönetim ve TCDD ile işbirliğine gidilmeli, bunun İstanbul, İzmir ve Ankara’da örneklerinin olduğunu hatırlatabiliriz” ifadelerini kullandı.

 

Tramvay sistemi

Yaman, “Yerel seçimlerin üzerinden 100 gün geçmiştir. Tüm adayların seçim vaatleri arasında raylı sistem olduğunu biliyoruz. Ancak bugüne kadar herhangi ciddi bir çalışma yapıldığına şahit olamadık. İstanbul İstiklal Caddesi örneği bir tramvay sistemi kamuoyuna yansısa da resmi bir açıklama gelmemiştir. Sakarya raylı sistem projesinin hedefini büyük ve geniş tutmalıdır. Adaray’ın kaldırılması yanlış olmuştur. Adaray daha da ileriye götürülerek Sapanca Kocaeli’ye kadar uzatılarak devam etmeliydi” dedi. 

 

20 yıl önce

Yaman, “Bundan 20 yıl önce kaldırılan Ali Fuat Paşa- Pamukova Mekece Banliyö Personel Taşımacılığı mevcut iken personel yetersizliğinden kaldırıldığını biliyoruz. Bu da Sakarya’da 20 yıl önce Mekece-Adapazarı, Kocaeli-Sakarya, Adapazarı-Mithatpaşa banliyö hatlarının halkımızın hizmetinde olduğunu özellikle yeni nesillere hatırlatarak ve Raylı Sistemde ileriye değil geriye gittiğimizin bilinmesini istiyoruz” dedi.

 

Ne yapılmalı?

Yaman açıklamasının son kısmında, “Sakarya Büyükşehir yönetimimiz ve raylı sistemi samimi olarak arzu ediyor ise; Bursa- Kocaeli- Samsun- İstanbul- Ankara-İzmir gibi raylı sistemlerin kullanıldığı şehirlerimiz gibi “Sakarya Ulaşım A.Ş.”yi kurmalı başına bu sistemi anlayan bir kadro kurulmalı, Sakarya Üniversitesi, iş adamları, STK’lar ve TCDD ve TÜVASAŞ ile temasa geçerek ortak bir çalışma başlatılmalıdır” ifadelerini kullandı.

 

31 Temmuz 2019 , Çarşamba Bu haber toplam 615 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU