Günün Tarihi:24 Kasım 2020

Sakarya’nın tarımı konuşuldu


Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Ekim ayında düzenlenecek olan III. Tarım ve Orman Şûrası öncesinde ilimizde tarımın bütün paydaşlarının katıldığı ön hazırlık toplantısı gerçekleştirildi.

Tarım şurası

SATSO’da gerçekleştirilen toplantıya Vali Vekili Erdoğan Ülker’in yanı sıra Sakarya Ticaret Borsası Başkanı Adem Sarı, Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Şener Bayraktar, İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Erdemir, Sakarya Orman Bölge Müdürü Okan Kurşun, SATSO Yönetim Kurulu Üyesi Erhan Fidan,  oda başkanları, stk temsilcileri ve davetliler katıldı.

 

Yüzde 43’ü orman

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Erdemir şura hakkında katılımcılara bilgi verirken, Sakarya’da tarımın durumu ve müdürlük çalışmaları hakkında da açıklamalarda bulundu. Erdemir’in arından kürsüye çıkan Orman Bölge Müdürü Okan Kurşun bölge müdürlüğünün çalışmalarını anlattı. Kurşun Sakarya’nın yüzde 43’ünün ormanlık alan olduğunu bunun da Türkiye ortalamasının çok üzerinde olduğunu dile getirdi.

 

Ekonomik unsur

Kurşun’un ardından bir konuşma gerçekleştiren SATSO Yönetim Kurulu Üyesi Erhan Fidan, “Tarım sektörü ekonomik değer olarak büyük bir önem taşıyor. Tarım hiçbir zaman önemini yitirmeyecek. Özellikle kırsal nüfusun istihdamı ile ekonominin en büyük unsurlarındandır. Ülke olarak kıymetli topraklara sahibiz. Kendi kendimize yetebilen bir ülke olmalıyız.  Tarım üreticilerinin bilinçlendirilmesine önem verilmeli ve verim arttırılmalıdır. Tekelleşmenin de önüne geçmek için teşvikler arttırılmalıdır. Tarımın hayatını idame ettirmesi için hepimiz birlikte çalışmalıyız. Sakarya’da tarım önemli bir ekonomik kaynak. Şehir ekonomisinin yüzde 30’unu karşılamaktadır. Sorunlarımız konusunda SATSO olarak gerekeni yapmaya çalışıyoruz. SATSO olarak tarımsal ekonominin gelişmesi için yapılan tüm çalışmaları destekliyoruz” dedi.

 

Kaliteli ürün

Vali Vekili Erdoğan Ülker ise, “Sakarya’nın Türkiye ekonomisi içindeki yerini biliyoruz, çok önemli bir noktada. Her geçen gün de iyiye giden bir ivmesi var. Bu toplantıdaki en önemli unsurumuz olan tarım ve hayvancılık insan için çok önemli.  Ancak tarımı ve hayvancılığı kaliteli ve nitelikli yapmalıyız. Kaliteli ürün yetiştirmekte fayda var. Artık paralarımızın yurt dışına gitmesini engellemeliyiz bunu köylümüzü destekleyerek yapabiliriz. İthalat değil ihracat yapmaya başlamalıyız. Köylülerimizin desteklenmesi gerekiyor. Şehirlere göçü engellemek için köylerdeki vatandaşlarımıza destekleme bile vermemiz lazım. Bunun yanında tarım arazilerinin de korunması gerekiyor” dedi.

 

Sunum yapıldı

Konuşmaların ardından Orman Bölge Müdürlüğü  ile Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün çalışmalarına yönelik sunumlar gerçekleştirildi. Sunumların ardından ise toplantıya katılan paydaşlar tarımsal faaliyetler konusunda yaşanan sorunları dile getirdiler. 

31 Temmuz 2019 , Çarşamba Bu haber toplam 556 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU