Günün Tarihi:24 Haziran 2021

Yol haritası belirleniyor


Sakarya Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Erdemir, III. Tarım Orman Şûrası’nda değerlendirmede bulunarak, Sakarya tarımının 25 yıllık planının yapılacağını söyledi.

Ön hazırlık için

Tarım ve Orman Bakanlığın kısa, orta ve uzun dönem stratejilerinin belirlenmesine katkı sağlamak ve Türkiye’nin en geniş katılımlı sektör istişare platformu olması hedeflenen, III. Tarım Orman Şûrası için Sakarya Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı salonunda Sektör/Paydaş/Kurum Ön Hazırlık Açılış Toplantısı gerçekleştirildi.

 

Toplantıya katılım

Vali Yardımcısı Erdoğan Ülker, Orman Bölge Müdürü Okan Kurşun, Meteoroloji Bölge Müdürü Ahmet Kocaman, Sakarya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Ali Şener Bayraktar, Sakarya Ticaret Borsası Başkanı Adem Sarı, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odasını temsilen Yönetim Kurulu Üyesi Erhan Fidan ile birlikte tarım paydaşı kurum, kuruluş müdür ve temsilcileri, şube ve ilçe müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının başkan ve temsilcileri ile üreticilerin katıldığı toplantıda Sakarya İl Tarım Müdürü Mehmet Erdemir değerlendirme de bulundu.

 

5 büyük bölge

Müdür Erdemir, “Nüfus artıyor, bununla birlikte sanayileşme ve kentleşme de artıyor ve bu durum tarım alanlarına baskı oluşturuyor. Bu nedenle ilimizin en önemli kaynaklarından biri olan verimli arazilere sahip çıkmanın önemi her geçen gün daha belirgin hale geliyor. Bu amaçla ilimizde 5 bölge Büyük Ova olarak belirlenmiş ve tarımsal sit olarak koruma altına alınmıştır. Ayrıca bu ovalarda arazi toplulaştırması yapılarak verimliliğin arttırılması sağlanacaktır” dedi.

 

Suyun kullanımı

Erdemir, “Tarım ve gıda sadece Bakanlığımızın sorumluluğunda olan bir konu değil, tüm paydaşların, tüm yaşayanların ortak sermayesidir. Arazi kullanım planlaması başta olmak üzere arazilerimizi tarım dışı kullanma noktasında da önemli çalışma yapmamız gerekiyor. 1400 metreküp kişi başı düşen su kaynağımız var, su zengini bir ülke değiliz. O nedenle suyu da önümüzdeki dönemlerde daha dikkatli kullanmak mecburiyetindeyiz” dedi.

 

Yol haritası

Erdemir, “Bakanlığımızın kısa, orta ve uzun dönem stratejilerinin belirlenmesine katkı sağlamak amacıyla yapılacak olan ve Türkiye’nin en geniş katılımlı sektör istişare platformu olması hedeflenen, III. Tarım ve Orman Şûrası 15 yıl aradan sonra Ekim ayında gerçekleştirilecek Şûra’ya kadar geçecek sürede 21 adet çalışma grubu oluşturuldu. Öğretim üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Bakanlığımız personelleri ve Bakanlığımız harici diğer kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar olmak üzere, toplamda 882 kişi görev alacak ve Tarıma dair 25 yıllık yol haritasını belirlenecek. Şûra sonucunda, alınacak kararlar ve oluşturulacak olan sonuç bildirgesi, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan katılımı ile yapılacak özel programla kamuoyu ile paylaşılacaktır” ifadelerini kullandı.

 

Bakanlığa gönderilecek

Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü ile Sakarya İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün sunumlarının ardından Vali Yardımcısı Erdoğan Ülker başkanlığında oluşturulan platformda sektörün tüm kesimlerinin görüş ve önerileri alınarak raportörler tarafından kaydedildi. Raportörler tarafından kaydedilen ve Sektör/Paydaş/Kurumların bildirdiği görüşleri içeren rapor İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce derlenerek Tarım ve Orman Bakan gönderileceği bildirildi. 

1 Ağustos 2019 , Perşembe Bu haber toplam 551 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU