Günün Tarihi:25 Eylül 2020

Balkan Türkleri sorunlarını anlattı


Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Başkanı Sabri Mutlu ve yönetim kurulu üyeleri AK Parti ve CHP Genel Merkezlerini ziyaret ederek balkan Türklerinin yaşadığı sıkıntıları anlattılar.

 

Ziyaret heyeti

Balkanlar’da ve Türkiye’de yaşayan soydaşların sorunlarını parti genel merkezlerine birincil ağızdan iletmek üzere ilk olarak Ak Parti Genel Merkezini ziyaret etti. AK Parti Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan tarafından ağırlanan heyet ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak ve CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer tarafından ağırlandı.

 

AK Parti ziyareti

Ziyaret nedeniyle teşekkür eden AK Parti Şehircilik Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Çiğden Karaaslan, “Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonun yurt içinde ve dışında çalışmalarınızı yakından takip ediyorum. Tarafımıza ilettiğiniz sorunların çözümü için gerekli girişimleri yaparak heyetimiz en kısa sürede dönüş yapacağım. Balkan ülkelerin de sizler alanda, bizler ise Ankara’daki çalışmalarımız sürdüreceğiz. Ziyaretiniz nedeniyle sorunlarını karşılıklı olarak değerlendirme fırsatı bulduk” dedi.

 

CHP ziyareti

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu yönetimi daha sonra CHP Gene Merkezine geçerek Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştü. Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak’ında yer aldığı ziyarette, Genel Başkan Mutlu yaşanan sorunları ve çözüm önerilerini anlattı. Ziyaret nedeniyle teşekkür Kemal Kılıçdaroğlu, “Balkan ülkelerindeki sorunları en iyi biliyorum. Ama salanlarda vatandaşlarımız ile en yakın görüşen, dinleyen, yaşayan sizlersiniz. Bunun içinde Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu olarak Balkanlarda ve Türkiye’de yapacağınız çalışmalarınızı bizlere projeler halinde getirirseniz her türlü katkıyı vermeye hazırız. Yine sorunlarını bir proje halinde genel Başkan Yardımcımız Faik Öztraka teslim ederseniz daha iyi olur. CHP olarak gerek mecliste, gerekse diğer ortamlarda sizlerin isteklerinizi gündeme getirilmesi yardımcı olabiliriz. Önümüzdeki günlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu ile birlikte program yapmaya çalışıyoruz. İnşallah tüm balkan ülkelerini ziyaret ederek soydaşlarımızla birlikte hasret gidereceğiz” dedi.

 

Ambargo uygulanıyor

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Genel Başkanı Sabri Mutlu yapılan ziyaretler sonrasında değerlendirme yaparak, “Halen Bulgaristan’da göç devam ediyor. Türkler üzerinde  oyunlar oynanıyor ve ekonomik ambargo  uygulanıyor. Türklerin ürettikleri alınmıyor, yatırımlarına izin verilmiyor gibi bir çok sorunları var.  Türklerin yaşadığı yere yatırım bie yapılmıyor. 30 yıl önce soydaşlarımızın isimlerinin değiştirilmesi nedeniyle tekrar yaşadıkları mağduriyetler devam ederken isimleri bile geri verilmiyor.

 

Türkiye vatandaşlığı

Kosova Mekadonya’da FETÖ mensuplarının faaliyetlerine rahatlıkla devam ettiğini belirten Başkan Mutlu, “Soydaşlarımızı bilgilendirmek ve gelişmelerden haberdar için TRT’nin Balkan kanalı açmasını istiyoruz. Yine balkan ülkelerinde yaşayan soydaşlara Türkiye vatandaşlığı, ömür boyu ikamet belgesi isteğimiz var. Balkanlarda yaşayan Türklerin  ekonomik sıkıntılarından dolayı Avrupa ülkelerine göç etmeleri engellenmesi, iş sahalarının açılmasını bekliyoruz. Bulgaristan’da Türk çocukları için Türkçe eğitim ve diğer eğitimlerinin verilmesi istiyoruz” dedi.     

 

4 Ağustos 2019 , Pazar Bu haber toplam 531 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU