Günün Tarihi:7 Ağustos 2020

Sakarya Gençlik dolu dolu


Sakarya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından yıl boyunca gençlere ve öğrencilere yönelik yapılan etkinlikler ile gelecek yıl için hedef büyüttü.

71 bin 60 öğrenci

Sakarya Gençlik ve Spor İl Müdürü Arif Özsoy geride bıraktığımız eğitim-öğretim döneminde yapılan etkinlikleri ve hedefleri gazetemize değerlendirdi. “Gençlik ve Spor Bakanlığımıza bağlı tüm tesislerimizde 1 milyonu aşan nüfusa sahip ilimizde, vatandaşlarımıza, gençlik, spor ve yurt hizmetleri alanında bine yakın personelimizle birlikte en iyi hizmeti vermenin gayreti içerisindeyiz” diyen Özsoy, “Okul sporlarında geçtiğimiz yıl  67 bin 51 sayısı ile Türkiye üçüncülüğü elde etmiştik. Bu yıl 71 bin 60 öğrencimize spor yaptırdık. okul sporları ekibimize özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum.”dedi.

 

Gönüllü öğretmenlik

Bakanlık bünyesindeki gençlik merkezleri ve yurtlar yürütülen faaliyetler hakkında bilgi veren Müdür Özsoy, “Gönüllü Öğretmenlik projemiz ile eğitim fakültelerinde okuyan 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin yaptığı bir faaliyettir. Yurdumuzun bulunduğu Mahallede İlkokul ve Ortaokul öğrencilerine ihtiyaç duydukları alanlarda dersler verilmektedir. 20 gönüllü öğretmen katılımı ile proje devam etmektedir. YTB’li öğrencilerimiz kendi ülkesine ait yöresel kıyafetleri ile İmam Hatip Liselerinde Arapça ve İngilizce pratik konuşma dersi vermiştir” dedi.

 

Okuma Yazma Seferberliği

Ülke genelinde iki yıl önce başlatılan okuma yazma seferberliğine tam destek verdiklerini belirten Müdür Özsoy, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve  eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendinin başlatmış olduğu Okuma-Yazma seferberliğinde gönüllü öğretmenlerimiz, Sakarya Hendek Hantek Mahallemizdeki hanımlar ile birlikte , ‘Bu seferberlikte biz de varız’ diyerek Hendek Kız Yurdunda eğitimi başlatılan bir  programıdır. Proje belirli aralıkla sürmektedir ve okumayı her birey için biz de çok mutlu oluyoruz” diye konuştu.

 

Işığım olur musun?

Engelli bireylere çok önem verdiklerini söyleyen Özsoy, “Bu kapsamda ‘Işığım Olur Musun?’ Projesi başlattık. Kredi Yurtlar Kurumu ile Gönül Bağı etkinlileri çerçevesinde görme engelli 10-11 ve 12 . Sınıf öğrencilerine coğrafya, fizik, kimya ve matematik dersleri yurdumuzda kalan Gönüllü Öğrencilerimiz tarafından verildi. Emeği geçen herkes teşekkür ediyoruz” dedi.

 

Bir abla bir kardeş

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı sevgi evlerinde kalanlara yönelik başlatılan projeyi anlatan Müdür Özsoy, “Çok benimsenen ve örnek gösterilen ‘Bir abla bir kardeş’ projemiz var.  Sevgi evlerinde kalan çocukların yurtlarımıza gelerek öğrencilerimizle yaptıkları sosyal, kültürel ve sportif faaliyetleri içermektedir. İftar organizasyonları düzenledik. Yurtlarımızda kalan, ülkemizde misafir olarak bulunan öğrencilerimize yönelik projedir. Ramazan ayında öğrencilerimizin iftarda şehir eşrafından yaklaşık 1001 eve planlı bir şekilde iftarlar gerçekleştirildi. 35 bin öğrencimize evlerde iftar yapma imkanları sunuldu.

Kampüs Camiisinde iftar verilerek öğrencilerimize ev sahipliği yapılmıştır. Kurban bayramlarında geleneksel hale getirilen ve  bu sene 5ncisi yapılmış olan projedir. Ülkesine gidemeyen öğrencilerle birlikte Kurban bayramında kurban kesilip bayram süresince yalnız kalmamaları için geliştirilmiştir. Bu sene 10 büyükbaş kurban kesimi gerçekleştirilmiştir. Öğretmenler günü ve camiler haftasında okullar ve camilerin çevre düzenlemesi, bakım onarımı, temizliği konularında çalışmalar yapılmıştır. Öğrencilerimiz ve yurt personellerimiz ile birlikte yapılmıştır” diye konuştu.

 

Bir Yurt Bir Aile

İhtiyaç sahiplerine yönelik ‘Bir Yurt Bir Aile’ projesi uyguladıklarını anlatan Müdür Özsoy, “İhtiyaç sahiplerine yönelik bir projedir. Öğrencilerimiz ve yurt idarecilerimiz tarafından her yurt kendisine  bir kardeş aile belirleyerek ailenin tüm ihtiyaç ve eksikliklerini giderme konusunda maddi manevi destek vererek başlatmış oldukları bir faaliyettir.

İhtiyaç sahiplerine yönelik bir projedir. Öğrencilerin dolaplarında kullanmadıkları fazla eşyalarının yurt idaresi tarafından temizlenip ütülenerek ihtiyaç mağazasında yıl boyunca öğrencilerimizin kullanımına sunulmuştur” dedi.

 

Mehmetçiğe Destek

Türk Silahlı Kuvvetlerince sınır ötesine yapılan operasyonları tam destek verdiklerini söyleyen Müdür Özsoy, “ Afrin zeytin dalı harekatına katılan Mehmetçiklerimize destek için yapılan faaliyetlerimizdir. Şehit düşen tüm askerlerimiz için hatim programları yaptık.

Ayşe Hümeyra Ökten öğrenci yurdunda kalan Sakarya Üniversitesi (SAÜ) öğrencilerimizle, "Mehmetçik'e Kardeşlerinden Bir İlmek Yardım" sloganıyla kampanya başlattık.

Yurt bahçelerinde dikilen fidanlara şehitlerimizin adları verilerek öğrencilerimizde hassasiyet oluşturulmuştur. Yurtlarımızda bulunan salon, sosyal tesis ve okuma odalarına şehit gazi aileleri ve dernek yöneticileri ile birlikte şehitlerimizin adları verilerek öğrencilerimiz bilinçlendirilmiştir. Sabahattin Zaim Yurdumuzda Afrin Zeytin Dalı Operasyonunda şehit olan askerlerimiz için ‘Afrin Şehitleri anıtı’ yapılmıştır. Afrin’de şehit olan 46 şehidimiz, ismi fotoğrafları ile beraber anıta eklenmiştir” diye konuştu.

 

İhtisas Eğitimi

Müdür Özsoy, “İlahiyat fakültelerinde okuyan öğrencilere yönelik projedir. Öğrencilerin ilahiyat fakültelerindeki temel Kuran-ı Kerim, Arapça,Fıkıh,Hadis ve Tefsir alanlarında gelişmelerini sağlayacak ihtisas eğitimidir. İlahiyat fakültelerinde okuyan öğrencilerimiz aynı zamanda mescitlerimizde Cuma namazlarında hutbe ve vaaz vererek kendilerini geliştirmeleri sağlanmıştır” dedi.

 

Sinerji Grubu

Sakarya’da faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri ve iş adamı derneklerinin ayda bir yaptığı Sinerji Grubu toplantısı ile ilgili konuşan Özsoy, “Öğrencilerimizin iş dünyası ile buluşmasını sağlamak, kalite ve donanım yönünden geliştirmek amacıyla iş dünyasının ihtiyacı olan alanlarda öğrencilerimize yer açmak amacımızdır. Yabancı dil bilen öğrencilerin iş dünyası ile iletişimini sağlayıp yurt dışı fuarlarda iletişim, tercümanlık ve temsilcilik gibi ihtiyaçların karşılanmasını sağlayarak öğrencilerimize iş ortamı oluşturulmuştur.  Sinerji grubu tarafından her yıl düzenlenen, bu yıl 5’incisi düzenlenecek olan SAGİF fuarında KYK standı açarak  kurumumuzun tanıtılması sağlanmıştır. Öğrencilerimizin en iyi yerlerde stajlarını yapmaları için kurum kuruluş, ulusal ve uluslararası fabrikalar ile diyalog kurularak öğrencilerimizin stajlarını yapmasını sağladık” diye konuştu. 

7 Ağustos 2019 , Çarşamba Bu haber toplam 485 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU