Günün Tarihi:16 Mayıs 2021

‘Bizim vaktimiz kalmadı’


Yaklaşık 200 bin kamu işçisinin 2019-2020 yıllarındaki mali ve sosyal haklarını içeren 2019 Dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi Çerçeve Protokolü kapsamında hükümet ile Türk-İş arasındaki 3. görüşmeden de sonuç çıkmadığını açıklayan Ergün Atalay, “Bizim vaktimiz kalmadı, işçilerin taleplerini lütfen yerine getirin.Ya uzlaşmayla anlaşacağız, ya arkadaşlarımız kanunda doğan haklarını kullanacak” dedi.

Toplantı

Genel Başkan Ergün Atalay, 2019 Dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi Çerçeve Protokolü görüşmelerinde gelinen süreçle ilgili Türk-İş Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. Toplantıya; Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar, Türk-İş Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Eyüp Alemdar ve Türk-İş'e bağlı sendikaların genel başkanları katıldı.

Bakan süre istedi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile sözleşmeyle ilgili görüştüğünü belirten Atalay, " Toplu iş sözleşmesi için hükümetle 3. görüşmeyi yaptık.  Bakan hanım, 'bize bir iki gün müddet verin bununla ilgili bir çalışma yapalım' dedi. Yarın ya da öbür gün bize bir haber verirler diye düşünüyorum. Dün resmi bir teklif olmadığı için kamuoyuyla paylaşmanın anlamı yok. Görüşmede çıkarttığım bir iki güne kadar bize bir haber verecekler. Dünkü görüşmeden çok da umutsuz değilim. Ancak taleplerimizi karşılayacak bir rakam bulamadık. Bayramdan önce toplu sözleşmeyi anlaşmayla tamamlayalım."

Cumhurbaşkanından istek

Cuma gününe kadar sözleşmenin masa başında bitmesini istediklerini, sürecin uzaması durumunda kanunun kendilerine verdiği yetkiyi kullanacaklarını vurgulayan Atalay, "Sayın Cumhurbaşkanına da ülkeyi yönetenlere de bir kere daha sesleniyorum; bizim vaktimiz kalmadı, işçilerin taleplerini lütfen yerine getirin.  Ya uzlaşmayla anlaşacağız, ya arkadaşlarımız kanunda doğan haklarını kullanacak. Bugüne kadar Türk-İş’in de sendikaların da arzusu arkadaşlarımızın haklı taleplerini çözmek. Bugüne kadar bunla ilgili bir netice alamadık. Şu anda verdikleri zam iki sene evvel aldığımız zammı dahil karşılamıyor. Biz afaki bir rakam istemiyoruz. Doğal gaza, elektriğe gelen zamlar ortada. Bizim alım gücümüz düştü. Çarşıdaki pazardaki enflasyon açıklanan enflasyon örtüşmüyor."

Grev yapacaklar

Anlaşmanın sağlanamaması üzerine, yasal prosedür gereği İstanbul'daki Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü'nde grev ilanı asıldı. 19 Ağustos'a kadar sözleşmenin bağlanmaması halinde çeşitli iş yerlerindeki yaklaşık 30 bin işçi greve çıkacak. Bu aşamadan sonra süreçle eğer işyeri grev yasağı kapsamında değilse grev uygulanacak. Şayet ilgili işyerindeki işçilerin dörtte biri grev oylaması isterse ve oylama yapılırsa oy kullananların çoğunluğunun kararı doğrultusunda grev kararı uygulanacak ya da uygulanmayacak. Grev uygulanmazsa Yüksek Hakem Kurulu devreye girecek. En geç 60 gün içerisinde sözleşmeyi bağlayacak. Cumhurbaşkanı kararı ile grev ertelenirse Yüksek Hakem Kuruluna başvurulacak. Yüksek Hakem Kurulu, en geç 60 gün içerisinde sözleşmeyle ilgili kararını verecek.

Teklifler

Pazarlık masasında işçileri temsil eden Türk-İş, en düşük ücretlerin 3 bin 500 liraya yükseltilmesi, tüm kamu işçilerine seyyanen brüt 300 lira zam, ilk altı ay yüzde 15, ikinci, üçüncü ve dördüncü altı aylarda enflasyon artı 3 puan refah talep etmişti. Buna karşın hükümet, 9 Temmuz'daki ikinci görüşmede, 3 bin 500 liradan az alan kamu işçisinin ücretinde 60 lira artış, tüm işçilere 2019'un ilk altı ayında yüzde 5, ikinci altı ayında yüzde 4 zam teklif etti. Türk-İş'in teklifi kabul etmemesi üzerine, hükümet zam teklifini yüzde 6+4'e yükseltti.  Atalay, "Bu rakamları işçiler ve sendikacılar belirledi. Gelecek rakam konusunda işin sahibi razıysa bizim için problem yok. İşin sahibine sormadan hiçbir şey yapmam" dedi.

 İşçilerden destek

Atalay'ın yaptığı açıklamasına Türkiye Kömür İşletmelerinden iki, Karayolları Genel Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı ve TEDAŞ'ta birer işçi de katılarak destek verdi.

 

8 Ağustos 2019 , Perşembe Bu haber toplam 413 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU