Günün Tarihi:13 Nisan 2021

‘Ürünleriniz emanete vermeyin!’


Akyazı’da sivil toplum örgütlerinin düzenlediği bayramlaşma programına katılan ATB ve AZO Başkanı Şener Bayraktar fındıkçıya seslenerek, “Ürünlerinizi kesinlikle emanete vermeyin” dedi.

Tören

Akyazı Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), Akyazı Ticaret Borsası (ATB) ve Akyazı Ziraat Odası (AZO) üyeleri ile diğer sivil toplum kuruluşlarının ilgi gösterdiği bayramlaşma töreni Akyazı Ticaret Borsası salonunda yapıldı.    ATB ve AZO Başkanı A. Şener Bayraktar’ın ev sahipliğinde gerçekleşen bayramlaşma programına Akyazı Belediye Başkanı  Bilal Soykan, siyasi parti akyazı ilçe başkanları ve  sivil toplum örgütlerinin başkan ve üyeleri, iş adamları, muhtarlar ve vatandaş topluluğu katıldı.

Fındıkçıya seslendi

Ev sahibi Bayraktar, bayram programına katılan konukların kurban bayramını kutladıktan sonra, son zamanlarda ülkemizin üzerine oynanan ekonomik  ve siyasi olaylardan bahsetti ve fındık üreticilerine seslendi. Başkan Bayraktar, “Geçtiğimiz yıl hükümet tarafından açıklanan fındık rekolte fiyatlarının üreticinin elinde fındık tükendikten sonra açıklandığından üreticilerimiz tarafından büyük tepkilere neden olmuştu. Ama geçte olsa açıklanan fındık taban fiyatı 2017 mahsulüne göre %40 artış olmuş ve o artışın üzerine TZOB ve Ziraat Odalarının girişimleri sonucu bu sene hasattan evvel taban fiyat açıklanmıştır. Açıklanan taban fiyatta bu sene için güzel bir rakam olarak açıklanmış ve üreticimizin yüzünü güldürmüştür.”

 İhracat kalemi

Fındık üreticisine çağrıda bulunan Başkan Bayraktar, “Ürünlerinizi kesinlikle emanete vermeyin. İhtiyacınız kadarını satın ama emanete asla fındık teslim etmeyin. Fındık üzerine oynanan oyunlar var. Fındık ülkemizin en büyük ihracat kalemidir. Bu sebeple ürettiğimiz fındığımıza sahip çıkalım” dedi.

‘Mısır üreticimiz alınmasın!’

Mısır üreticisinin sadece fındık fiyatlarını yükseltmek için mücadele veriyorsunuz diye serzenişte bulunduğunu belirten Başkan Bayraktar, “Benim mısır üreticimde  sakın alınmasın! Mısır üreticileri adına geçtiğimiz hafta Adapazarı’nda İl koordinasyon kurulu ve Sakarya’daki Ziraat Odaları başkanlarıyla birlikte bir basın toplantısı yaparak Mısır için taban fiyatının da biran evvel açıklanmasını istedik. Sonucunu da Tarım ve Orman Bakanımızın yazılı açıklamasıyla almış bulunmaktayız.”

Fiyatlar

Bayraktar, “Mısır fiyatları 2019'da yüzde 21 zamlanarak ton başına bin 150 lira oldu. Fiyatlar, geçen yıl ton başına 950 liraydı. 2018 yılında ton başına 950 lira olan mısır fiyatı, 2019 yılında yüzde 21 artırılarak ton başına bin 150 lira olarak belirlenmiştir. Mısır için belirlenen ton başı bin 150 lira alım fiyatı, bakanlığımız tarafından verilecek yaklaşık ton başına 60 liralık prim ve diğer desteklerle birlikte bin 210 liraya kadar yükselmektedir. Açıklanan bu fiyatla üreticimiz, maliyete göre yüzde 48, diğer bir ifadeyle ton başına 390 lira gelir elde etmiş olacaktır” dedi. 

 

16 Ağustos 2019 , Cuma Bu haber toplam 387 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU