Günün Tarihi:9 Mayıs 2021

Akyazı depremi hatırladı


Sakarya Afet Bilinçlendirme, Afete Hazırlama ve Arama Kurtarma Derneği (S.A.B.A.H.) tarafından Akyazı’da düzenlenen programda, 17 Ağustos 1999 tarihinde meydana gelen asrın depreminde hayatlarını kaybeden deprem şehitlerimiz anıldı.

Eğitim şart

Akyazı Belediyesi  ile S.A.B.A.H. derneğinin ortaklaşa düzenlediği program Gazi Süleyman Paşa Cami bahçesinde gerçekleştirildi.  Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda, S.A.B.A.H. Derneği Başkanı İlhan Durgut gecenin anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı.  Başkan İlhan Durgut afetler ve nedenleri hakkında bilgi verirken bu felaketlerden en az zararla kurtulmanın yolunun toplumun bu konularda eğitilmesi ile mümkün olacağının altını çizdi.

O günler hatırlandı

Başkan Durgut , “Son 100 yılda ülkemizde meydana gelmiş depremler, şiddetleri , can kayıpları, yaralılar ve yıkılan binaların sayıları gördüğünüz gibi yurdumuzda depremlerin kaçınılmaz olduğunu, bizlerin de depreme hazırlıklı olmamız gerektiği sonucunu veriyor” dedi.  Depremde enkaz altında kalmış birinin o an hissettikleri ve enkazdan kurtarılışını gösteren bir videonun izlenilmesinin ardından Nihal Akar, Kenan Certel ve Nedim Kırımlı deprem anında yaşadıkları duygularını anlattı.

Aydınlatıcı bilgiler

Deprem anında doğrular ve yanlışların anlatıldığı mini bilgi yarışmasının ardından Emekli İnşaat Mühendisi Zeki Gündüz, Sakarya ve Akyazı’daki depremler, binaların durumu, can kayıplarının nedenleri hakkında aydınlatıcı bilgiler verdi.  Geceye 17 Ağustos 1999 depreminde  İlçe Kaymakamı olan ve bu günün İstanbul Vali Yardımcısı Cemalettin Özdemir telefonla katılarak Akyazılılara hitap ettiği konuşmasında, o  zor günleri, birlikte yaşadıkları acıları hiçbir zaman unutamadığını belirterek depremde kaybedilen şehitlerimize Allah’tan rahmet diledi.

Telsiz iletişimi

Bir sınıfta ve bir ailede deprem planı hazırlanması canlandırıldı. Gecenin son bölümünde 17 Ağustos 1999’da meydana gelen depremde Türkiye Radyo Amatörleri Derneği (TRAC) Sakarya Şubesi Başkanı Mehmet Turalıoğlu haberleşmenin kesildiği o günlerdeki amatör telsizcilerin yaptığı çalışmaları anlattı.  Davetlilere çorba ikramının ardından Gazi Süleyman Paşa Camii İmam Hatibi Murat Aydoğdu tarafından Kur’an-ı Kerim okundu ve yapılan dua deprem şehitlerimizin ruhlarına bağışlandı.

Deprem görüntüleri

Belediye Başkanı Bilal Soykan, anma gecesini hazırlayan S.A.B.A.H. Derneği Başkanı ve üyelerine teşekkür ederek derneğe eğitim faaliyetlerinde her türlü desteği vereceği sözünü verdi.  Dernek tarafından depremde çekilen fotoğraflardan oluşan sergi davetliler tarafından gezildi. İlginin çok olduğu geceye Belediye Başkanı Bilal Soykan, Başkan yardımcıları Mehmet Çakmak ve Mehmet Öztürk, AKP İlçe Başkanı Mesut Ekrem ve belediye meclisi üyeleri, TRAC Sakarya Şube Başkanı Mehmet Turalıoğlu ve vatandaşlar katıldı. 

19 Ağustos 2019 , Pazartesi Bu haber toplam 459 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU