Günün Tarihi:8 Temmuz 2020

Sapanca’da lezzetli festival


Doğal güzellikleri ve tarımsal üretimiyle ünlü Sapanca’da bu yıl üçüncüsü düzenlenen ‘Sapanca Kurtköy Taze Ceviz Festivali’ başladı.

Kurumuşlara plaket

Kurtköy Mesire Alanı’ndaki festivalin açılışına Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Sapanca Belediye Başkanı Özcan Özen, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan katıldı. Açılış programında festivali destekleyen kurum ve kuruluşlara plaket verildi.

 

İki yıldır düzenleniyor

Festival Tertip Komitesi Üyesi ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Öğretim Üyesi İsmail Koç, cevizin Sakarya ekonomisine yıllık 100 milyonluk bir girdi sağladığına, özellikle Sapanca’nın kalkınmasında önemli bir yer tuttuğuna dikkat çekti.  Koç, “İlçede üretilen cevizin yanı sıra diğer ilçe ve illerde üretilen cevizde Sapanca’ya getiriliyor. Burada işleniyor ve Türkiye piyasasına sunuluyor. Sapanca’nın ülke piyasasına taze ceviz sunumunda lider olduğunu söyleyebilirim. Bu emeği tescillemek için iki yıldır festival düzenliyoruz. Festivalimize bu yıl belediyemiz ve üniversitelerimiz de destek veriyor. Bölgemiz turizm alanında büyüyen bir pazar konumunda ancak tarım ürünlerinin turizm ile ilişkilendirilmesi noktasında zayıf kalıyor. Bu bağlamda ceviz ve cevize bağlı ürün çeşitliliğinin artırılmasının teşvik edilmesi, bölgemize özgü tarımsal ile kültürel değerlerin korunması, tanıtılması açısından festivalimiz büyük önem arzediyor” dedi.

 

Ceviz Sarayı tasarımı

‘Ceviz Sarayı’ isimli özel bir projelerinin olduğunu da belirten Koç, “Festivaller, yerel halkın ürünlerini sergilemek, üretici – tüketici ve müteşebbisi bir araya getirmek için sinerjik ortamlardır. Biz de bu noktada Sapanca’ya güzel ve kalıcı bir proje kazandırmak istiyoruz. Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ve Sapanca Belediyesi olarak, bölgemizin tarımsal ve kültürel ürünlerinin ekonomimize daha fazla katkı sağlaması amacıyla Japonya Büyükeçiliği Yerel Projeler Programına 82 bin dolarlık hibe için başvurumuzu yaptık. Bu projenin gerçekleşmesi durumunda, içerisinde 32 adet 12 metrekarelik üretim ve satış ofisi olan ‘Ceviz Sarayı’ isimli özel tasarım bir yapıya, dolayısıyla bölge halkının emeği sergileyebileceği ve satabileceği yöresel ürün çarşısına kavuşmuş olacak.” şeklinde konuştu.

 

Festival etkinlikleri

Sapanca ve çevresinde yetişen meşhur cevizinin tanıtıldığı festivalde, ceviz, ceviz ürünleri ve el sanatları ürünlerinden oluşan 75 stant da bulunuyor.  Festivalde sağlık ve tarım söyleşileri, yarışmalar, gösteriler, konserler, yöresel ürünler, oyun alanları, kamp alanları, at biniciliği alanları da yer alıyor. ‘Ben Yoruldum Hayat’ şarkısıyla gönüllere taht kuran sanatçı Mümin Sarıkaya ve Sapancalı müzisyen Çakır Ziver Özkan sevenleriyle buluşurken, ayrıca

mısır ekmeği, kara lahana yarışmaları yapıldı. 17 Ağustos Depremi anma etkinliklerinin de yapıldığı festivalde dün akşam Karadenizli sanatçı Ayhan Alptekin, ‘Karadeniz Tavernası 3’ isimli yeni albümünün parçalarını seslendirdi.  Festivalde en güzel ceviz ve en güzel ceviz bahçesi yarışmaları da düzenlenecek.  Sapanca Kurtköy 3. Ceviz Festivali dün akşamki etkinliklerle sona erdi.

 

19 Ağustos 2019 , Pazartesi Bu haber toplam 505 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU