Günün Tarihi:11 Ağustos 2020

Erenler ve Arifiye’de zarar büyük


Şehrimizde geçtiğimiz gün etkili olan sağanak yağış ve rüzgar tarım arazilerine zarar verdi. Erenler ve Arifiye’de tarlalardaki mısırlar yatarak ziyan olurken, birçok mahallede ceviz ve meyve ağaçları devrildi.

Ağaçlar devrildi

İl genelinde önceki gün etkili olan sağanak yağış ve rüzgar tarım arazilerine zarar verdi. Bu zarardan en çok etkilenen ilçelerin başında ise Erenler ve Arifiye geliyor. Bu ilçelerdeki tarlalardaki mısırlar yatarak ziyan olurken, birçok mahallede ceviz ve meyve ağaçları devrildi. Bölge çiftçisi yaşanan zarar sonrasında mağdur olduklarını belirterek yetkililerden destek istediklerini söylediler.

 

İnceleme yapıldı

İki ilçede meydana gelen zarar sonrasında Erenler- Arifiye Ziraat Odası Başkanı Fehmi Özüpek, Arifiye İlçe Tarım Müdürü Murat Dilek ile birlikte zarar gören çiftçileri ziyaret etti. Çiftçilere zararlarının karşılanması için gerekli girişimlerin yapılacağı söylenirken yetkililer arazide incelemelerde bulunarak hasar tespiti de yaptı.

 

Hasar tespiti

Yoğun yağış ve rüzgarın çiftçiye verdiği zararın ciddi olduğunu ifade eden Erenler- Arifiye Ziraat Odası Başkanı Fehmi Özüpek, “Arifiye İlçe Tarım Müdürü Murat Dilek ile birlikte Arifiye’nin Kumbaşı, Semerciler, Mollaköy, Kemaliye, Hacıköy, Yukarı Kirazca ve Ahmediye mahalleleri ile Erenler’in Büyük Esence başta olmak üzere zarar gören mahallelerinde incelemelerde bulunduk. Bir çok tarlada artık hasat zamanı gelmiş olan mısırlar rüzgarın ve yoğun yağışın etkisi ile yatmış. Bu ürünleri kurtarmak artık çok zor, mısırın yanı sıra meyve ve ceviz ağaçlarında da ciddi hasarlar söz konusu” dedi.

 

Mağduriyet

Oda olarak çiftçinin her zaman yanında olduklarını ifade eden Özüpek, “ Yetkililerle birlikte tüm mahallelerimizde hasar tespit çalışmaları yapıyoruz. Üreticilerimizin zararlarını tespit ederek destek alınması için tüm girişimlerimizi yapacağız. Çiftçimizin bir yıllık emeği bu olağandışı hava koşulları sebebi ile ziyan oldu. Çiftçimizin mağduriyetinin giderilmesini istiyoruz” şeklinde konuştu. 

20 Ağustos 2019 , Salı Bu haber toplam 665 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU