Günün Tarihi:25 Şubat 2021

‘Ev sahibiyiz, katılacağız’


Sakarya Barosu Başkanı Av. Abdurrahim Burak, Yargıtay’ın 2019- 2020 Adli Yıl Açılış Töreni’ne katılacağını bildirerek, “Adli Yıl açılışında ev sahibi hakimlerdir, savcılardır, avukatlardır. Adli Yıl yargının yılıdır ve biz yargının en önemli unsuru olan savunmayız” dedi.

Adli Yıl

Baro Başkanı Abdurrahim Burak, “ Sakarya Barosu Başkanı olarak Yargıtay Başkanlığı’ndan Adli Yıl Açılış programına katılımımız için aldığımız davete icabet edeceğimizi, gelenek dışına çıkmak zorunda bırakılarak, telefonla değil basın yolu ile bildirmek zorunda kalmış bulunmaktayız. Şahsım adına düşüncem şudur ki: Adli Yıl tüm yargı camiasının yılıdır. Savunma da yargı camiasının en önemli unsurudur.  Biz burada kendimizi misafir olarak görmüyoruz zira biz yargının bir diğer unsuru olarak kendimizi ev sahibi olarak görüyoruz. Kısacası düğün bizimdir, düğün salonunun nerede olduğunun, düğün sahibinin kim olduğunun önüne geçmesi mümkün değildir. Düğüne, düğün sahibi olarak katılmamamız düşünülemez.”

Zedeleyici

Burak, “Adli Yıl Açılış programının Cumhurbaşkanlığı Külliyesi içinde yer alan Millet Kongre Merkez’inde yapılmasının Yargının bağımsızlığını zedeleyeceği düşüncesi içinde olan meslektaşlarımın kaygılarını anlıyorum. Adli Yıl Açılış programının yapılacağı yer seçiminde programın, yargının üç ayağından birine ait olan bir merkezde yapılması kararının alınması bizim de temennimizdi ve bu temennimiz doğrultusunda yer belirlense idi bu belirlemenin hiç kuşkusuz Adli Yıl açılışına daha uygun düşeceği aşikardı. Ancak Adli Yıl Açılış Programının Millet Kongre Merkezi’nde yapılacak olmasına karşın, açılışa 4 yıl aradan sonra TBB ve baroların dinleyici olarak değil katılımcı olarak davet edilmesini de kurumlar arası diyaloğun tekrar tesisi açısından atılan önemli bir adım olarak görüyorum.”

Katılacağım

Başkan Burak, “Davete icabet edeceğiz çünkü;  Sakarya Barosu Başkanı olarak çok çok emek verdiğim, üzerinde titizlikle çalıştığım düzenlemelerin hemen hepsi Yargı Reformu paketine girmiştir. Biz avukatlar bu hakları elde ederken hiçbir taviz vermedik, Yargı Reformu paketinde yer alan bu hakların yasalaşması diyalog ile mümkündür ve bu düzenlemelerin bu noktaya gelmesi de diyaloglar sonucu olmuştur. Biz meslek kuruluşu olarak avukatların sorunlarını çözmek için varız. Avukatlar lehine yapılması uzun yıllardır beklenen düzenlemeleri içeren Yargı Reformunu da icraata geçirmek, mesleğimiz adına öncelikli hedeflerimizdendir.  Her ne kadar gönlümüz Adli Yıl Açılış programının yargının kurucu unsurlarından birine ait olan mekânda yapılmasından yana olsa da devlete ait bir binada yapılan bu açılışa icabet edeceğim.”

Reform içeriği

Av. Burak, “Peki, bu Yargı Reformu avukatlar için hangi kazanımları içermektedir? Yargı Reformu öncelikle genç avukat ve tüm avukatlar için KDV indirimini, her geçen gün artan avukat sayısının düşürülmesini, bir kısımca küçümsense de yeşil pasaportu, (ki biz avukatlar yeşil pasaportu geziler, tatiller için değil, çok uluslu firmalarının vekilliğini rahat üstlenebilmek adına iş hacmini arttırmak için zorunlu buluyoruz.) Hukuk Fakülteleri’nin 100 bininci sıradan öğrenci kabul etmesini ve nitelikli hukukçu yetişmesini, tapuya ilişkin işlemlerin, gayrimenkulün aynına ilişkin sözleşmelerin, bazı kira sözleşmelerinin sadece avukatlar tarafından yapılmasını, böylelikle avukatın iş hacminin artmasını, avukatın belgeyi imzası ile aslı gibidir yapmasını içeriyor” dedi.

 

23 Ağustos 2019 , Cuma Bu haber toplam 413 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU