Günün Tarihi:9 Mayıs 2021

ULAŞIMDA ZAM RÜZGARI


Şehir içi minibüs ve taksi dolmuşlara geçtiğimiz hafta yapılan zammın ardından dün de Halk otobüsleri, servisler, taksiler ve belediye otobüslerine zam geldi.

Uygulanmaya başladı

Sakarya Esnaf Sanatkârlar Odaları ile Büyükşehir Belediyesi arasında süren ulaşım zammı görüşmeleri sonlandı. Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) tarafından oluşturulan yeni tarifeye göre minibüs ve dolmuşlara geçtiğimiz hafta 50 kuruş zam yapılırken uygulama dün itibari ile başladı.

Halk otobüsü ve serviler

Minibüs ve taksi dolmuşlara yapılan zammın ardından dün halk otobüsleri, servisler, teksiler ve belediye otobüslerine de UKOME tarafından oluşturulan yeni tarife belirlendi. Açıklanan tarifelere göre özel halk otobüsleri ve servislere mesafeye göre yüzde 10 ile 22 arasında zam yapıldı.

Yüzde 30 istendi

Zam kararını değerlendiren Sakarya Otobüsçüler ve Servis Araçları Esnaf Odası Başkanı Cevat Demir alınan zam kararının esnaflara ve vatandaşlara hayırlı olmasını dilerken, “Artan girdi maliyetleri sebebi ile esnaflarımız sıkıntı yaşıyordu. Bizim zam talebimiz yüzde 30’du” dedi.

Girdi maliyetleri

Özellikle akaryakıta yapılan zamların esnafları zorladığını ifade eden Demir, “Motorine son olarak yüzde 11 zam yapıldı. Bunun yanı sıra sigorta ücretleri, lastik fiyatları gibi sayılabilecek tüm kalemlere döviz kurundaki dalgalanma sonrasında büyük fiyat artışları yaşandı. Esnaflarımız bu zor şartlarda para kazanmaya çalışıyorlar. Vatandaşlarımızı da mağdur etmeden bir fiyat artışı yapmak zorundaydık. Herkes için hayırlı olsun” dedi.

Servis ücretleri

Açıklanan tarifeye göre öğrenci taşımacılığı yapan okul servilerinde en kısa mesafe olan 0-3 kilometre ücreti 130 liradan 150 liraya, 3 5 kilometre ücreti 140 liradan 160 liraya en uzak mesafe 19-21 kilometre arası ise 220 liradan 240 liraya çıkarıldı.21 kilometreyi aşan her kilometre için ise 2 lira 25 kuruş ekleme yapılacağı belirtildi. Oda Başkanı Demir rehber personel bulundurulması zorunlu servislerde öğrenci başına aylık 60 lira ücret alınacağını ifade etti.

Taksilere tarife

UKOME tarafından halk otobüsleri ve servislerin yanı sıra taksi ve belediye otobüslerine de yeni tarife açıkladı. Açıklanan tarifeye göre taksilerde 3 lira 50 kuruş olan kilometre ücreti 4 liraya çıkarken 2 kilometreye kadar olan mesafelerdeki taksimetre ücreti de 12 lira oldu. Belediye otobüslerine ise yüzde 20 oranında zam yapıldı. Dün uygulamaya başlayan zamlar sonrasında dolmuşçu esnafları da zamlı tarifelerini odadan almaya başladılar.

Tarifeye ayarları

Taksilere yapılan zammın bugünden itibaren uygulanmaya başlayacağını ifade eden Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Feridun Canbaz, “ Esnaflarımızın tarife ayarlarını yaptırmaları zorunlu. Yaptırmayan esnaflarımıza cezai işlem uygulanacak” dedi.

Tarifelere uyulsun

Zamların mecburen yapıldığını da sözlerine ekleyen Başkan Canbaz, “Maliyetlerdeki artış sonrasında esnaflarımız çaresiz kaldı. Tüm esnaflarımıza ve vatandaşlarımıza hayırlı olsun” dedi. Canbaz ayrıca dolmuş taksi ve minibüslerin de zamlı tarife uygulamasına Salı günü itibari ile başladığını hatırlattı ve esnafların tarifelere uyması konusunda uyardı. Bu arada dün sabah uygulanmaya başlayan zamlı tarifelerle karşılaşan vatandaşlar tarifelere orantısız zam yapıldığını belirttiler. 

28 Ağustos 2019 , Çarşamba Bu haber toplam 728 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU