Günün Tarihi:27 Ocak 2020

Masraflar cep yakacak!


Eğitim ve öğretim yılının başlamasına kısa süre kala okul masraflarına belli oranlarda zam geldi. Kıyafet, servis ve kırtasiye gibi okul giderleri velileri kara kara düşündürürken, esnaflar ise piyasaya girecek olan parayı bekliyor.

Fiyatlar yükseldi

2019-2020 Eğitim ve Öğretim yılının başlamasına kısa süre kala zam haberleri peş peşe gelmeye başladı. Servis ücretlerine yüzde 10 ile 22 arasında zam yapılarak en kısa mesafe ücreti 150 liraya çıktığı belirtilmişti.  Servis ücretlerinin yanı sıra kıyafet, kırtasiye ve diğer araç gereçlere gelen yüzde 25 ile 15 arasındaki zamlar oranları tezgâhlara yansıdı.

Veliler düşünceli

Döviz kurundaki dalgalanmalar sonrasında okul masraflarının da artması yeni dönem öncesinde alışveriş yapacak olan velileri kara kara düşündürmeye başladı. Bir öğrencinin servis ücreti ile birlikte masrafı ortalama 700 lirayı buluyor. Bu durum özel okullar için bin ile 3 bin lira arasında değişiyor. Birden fazla çocuk okutan aileler için durumun içten çıkılmaz bir hal aldı.

Esnaf bekleyişte

Okulların açılmasına kısa süre kalmasına rağmen alışverişlerin hızlanmadığı gözlemlenirken son dönemlerdeki piyasa durgunluğu sonrasında esnafların en büyük beklentisinin okul alışverişleri ile birlikte piyasaya girecek olan sıcak para oldu.

1 milyonluk beklenti

Sakarya’daki öğrenci sayısı ile hesaplandığında piyasaya bir milyon liranın üzerinde para girişinin olması bekleniyor. Esnaflar da kendilerine nefes olacak olan bu paranın piyasaya girişini dört gözle beklerken, veliler ile ince eleyip sık dokuyorlar. 

Sakarya’da geçen yıla oranla kırtasiyeye yüzde 25, servise yüzde 20, ayakkabı ve giyime yüzde 15 oranında zam geldi. Veliler alışveriş öncesi kara kara düşünürken, esnafta piyasaya girecek nakit parayı bekliyor.

 

30 Ağustos 2019 , Cuma Bu haber toplam 496 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU