Günün Tarihi:27 Ocak 2020

Komiteler sorunlarını konuştu


Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Ağustos ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda konuşan işadamları sorunların çözümü için fikir alışverişi yaptı.

 

TOPÇA kavşağı bitmedi

SATSO Başkanı Akgün Altuğ’un yönetimiyle birlikte yaptığı çalışmalarını anlatmasının ardından meclis üyeleri sorunlarını dile getir. Meclis Üyesi Ekrem Seçgin, TOPÇA Kavşağı ile ilgili değerlendirmede bulunarak “Yaklaşık 2 yıl önce başladığında bizler TOPÇA kavşağı çalışmasından memnuniyet duyduk ve bizlere bu projenin çok kısa zamanda tamamlanacağını belirttiler. Maalesef 2019 yılını da bitirmek üzereyiz ve proje halâ daha bitmedi. TOPÇA’da 200 adet esnaf var. Bu esnafların istihdama da çok ciddi katkıları var. Ekonomimizin durgun olduğu bu son dönemlerde bir de üstüne bu kavşak çalışması nedeniyle iş hacmi çok düştü. Artık ne yazık ki bu kavşak çalışması firmalara zarar vermeye başladı. Sürekli TOPÇA kavşağını konuşmak zorunda kalıyoruz ancak bizlerin gündeminin bu olmaması lazımdı. Başkanımız Akgün Altuğ’a konuyla ilgilendiği için teşekkür ediyorum” dedi.

 

Tüketici sorunları

Meclis Üyesi Behlül Bayrak Tüketici Hakem Heyetleri ile ilgili değerlendirmede bulunarak  “Bizler her ay Sakarya’nın  şikayetlerini burada düzenli bir şekilde dile getireceğiz ve başkanımız Akgün Altuğ’un çabalarını alkışlamaya devam edeceğiz. Başkanımızın Tüketici Hakem Heyeti konusunda yapmış olduğu çalışma, esnafımızın tüketicinin aleyhinde davrandığı hususuyla alakalı algıyı engelleme çabasıdır. Aslında böyle bir durum olmadığını yaşayarak görüyoruz” dedi.

 

Sapanca tercihi

Bayrak ayrıca, “Sapanca’da yoğun bir şekilde nüfus artışının yanında fiyat şikayetleri de çoğalmaya başlamıştır. Sapanca artık pahalı bir ilçe haline gelmeye başladı. Özellikle ‘beyaz yakalı’ dediğimiz insanları da bu durum olumsuz etkiliyor. Gelecekte Arap menşeili turistler burada olmasa bile onlar Sapanca’yı tercih etmeye devam edeceklerdir” dedi.

 

Sanayide dönüşüm

Meclis Üyesi Tunç Özüuğurlu “Dörtyol Sanayi Sitesi alanı çok yetersiz. Bir işletmenin ne yazık ki fiziki olarak büyüme alanı yok. Düzenli üretim alanları büyümeyi de tetiklemektedir ve Sakaryalı KOBİ’lerin de büyümesinin altına fiziki avantajlar yatmaktadır. Sanayi bölgesinin dönüşümünü de sonuna kadar destekliyoruz ve yerinde dönüşüm ya da başka bir yere taşınması ile dönüşüm olursa olsun sanayiciye, esnafa fayda sağlayacağını düşünüyorum. Daha önce de toplantılarımızda vurguladığımız şehrimizin simgesi konusunu yeniden düşünmek gerekiyor. İnsanların Sakarya’ya geldiğini gösteren bir simgemiz yok” dedi.

 

Şehirde üretim

Özüuğurlu, “Şehrimizin kendi içindeki dinamiklerinin büyütülmesi gerekmektedir. Şehrimizde kurulan OSB’lerde üretim yapan başka il merkezli firmalar Sakarya’nın yaşam koşullarına katkı sağlamamaktadır. Firmalar eğer bu şehirde üretim yapacaksa firmaların bu şehrin dinamiklerine, kültürüne ve çevresel etkilerine uygunluğu olup olmadığı konusunda bir denetleyici bir ihtisas komisyonu oluşturulmalıdır.” dedi.

 

Ferizli OSB

SATSO Ağustos Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda gündeme gelen “Ferizli İhtisas Organize Sanayi Bölgesine SATSO’nun yüzde 20 ile katılım sağlamasına ve müteşebbis heyette yer alacak SATSO temsilcilerinin belirlenmesine ilişkin açıklamalarda bulunan SATSO Başkanı Akgün Altuğ, “15 üyeden oluşan müteşebbis heyette SATSO üç müteşebbis heyet üyesi ile temsil edilecektir. Valilik dört üye, İstanbul Dernek dört üye, Sakarya Dernek iki üye, Büyükşehir Belediyesi 1 ve Ferizli Belediyesi 1 üye ile temsil edilecektir. Protokol hazırlandıktan sonra Bakanlıktan gelecek ve en kısa sürede OSB çalışmaların başlayacak diye düşünüyoruz. Destekleriniz için teşekkür ediyorum” dedi.  Konuşmanın ardından yapılan Müteşebbis Heyet SATSO temsilcileri meclis üyeleri tarafından oylanarak oy birliği ile kabul edildi. 

31 Ağustos 2019 , Cumartesi Bu haber toplam 472 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU