Günün Tarihi:27 Eylül 2020

Özbekistan’a yatırım daveti


Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası ve Özbekistan Büyükelçiliği işbirliği ile SATSO Meclis Salonunda 'Özbekistan Yatırım İmkanları' konulu bir toplantı gerçekleştirildi.

Ankara Büyükelçisi

Toplantının ev sahipliğini Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ’un gerekleştirdiği toplantıya, Özbekistan Ankara Büyükelçiliği'nden Ticaret Müşaviri Azizbek Z. Salahaddinov, Büyükelçi Danışmanı Abdumalik Tuyçibayev ve Türkiye Özbekistan Gönüllüleri Derneği Başkanı Mustafa Araç ve çok sayıda davetli iştirak etti.

Kardeş ülke

Açılış konuşmasını yapan Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akgün Altuğ, Özbekistan Büyükelçiliğinin Türkiye’de başlattığı seminer programının ilkini SATSO'da gerçekleştirdiği için teşekkür ederek, "Bizler Özbekistan'ı kardeş ülke olarak görüyoruz. Tüm Özbekistanlıların bağımsızlık gününü kutluyorum. Bildiğimiz üzere Türkiye ile Özbekistan arasında serbest ticaret anlaşması imzalandı ve bu da iki ülkeye ciddi katkılar sunacaktır. Şehrimiz ve ülkemiz gelişen bir konumda. SATSO olarak amacımız, şehrimizin ihracat kapasitesini sürekli artırmaktır” dedi.

Hedef ilk 5 il

Altuğ, “Sakarya Türkiye'nin ihracatçı illeri arasında ihracat rakamları ile ilk 7 il arasındadır. Bizler 400 olan ihracatçı firma sayımızı çalışmalarımızla en kısa sürede 1000 firmaya çıkarmak istiyoruz ve illerin ihracat sıralamasında ilk 5 il arasına girmeyi hedefliyoruz. Özbekistan ile ikili ilişkilerimizi çok daha iyi yerlere getirmek ve ekonomik anlamda işbirliklerinin ile her iki ülkeye de katkı sağlamasını umuyoruz.” dedi.

Türkiye'nin tecrübesi

Özbekistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Azizbek Z. Salahaddinov, iki ülke arasındaki işbirliğinin önemine değinerek, “Bizler Özbekistan ile Türkiye arasında devam eden dostane ilişkileri sürekli güçlendirmek amacındayız. Türkiye, Özbekistan'ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkedir. Bu ticari ilişkiler sürecinde Türkiye, Güney Kore'yi geçerek Özbekistan ile ikili ortaklıklarda dördüncü ülke konumuna yükselmiştir. Türkiye'de 235 adet Özbekistan merkezli şirket bulunmaktadır. Özbekistan da ise Türk- Özbek veya sadece Türk sermayeli 1000'e yakın şirket bulunmaktadır” dedi.

Özbekistan’a yatırım

Salahaddinov, “Son 6 ay içerisinde Özbekistan'da 300'e yakın Türk-Özbek ortaklığı ile şirket kurulmuş ve faaliyetlerine devam etmektedirler. İnşaat, enerji, tekstil, tarım konusunda Türk firmalar Özbekistan'a yatırım yapmaya devam etmektedirler. Özbekistan yapısal reform projeleri kapsamında yatırımcılara kapılarını sonuna kadar açıyor ve birçok teşvik ile kolaylık sağlıyor. Bu süreçte de Türkiye'nin ekonomide en gelişmiş şehirlerinden biri olan Sakarya'da, Sakaryalı yatırımcıları Özbekistan'a yatırım yapmaya davet ediyoruz." dedi.

Sosyal yaşam

Özbekistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Büyükelçi Danışmanı Abdumalik Tuyçibayev, yaptığı sunum ile Özbekistan'ın ülke profili, coğrafi özellikleri, kültürü, sahip olduğu teknolojiler, ekonomik veriler ve sosyal yaşamı hakkında dinleyicilere bilgi verdi.  Tuyçibayev, bölgeye yatırım yapmanın birçok avantajı olduğuna dikkat çekti.

Türk yatırımcılar

Tuyçibayev,  "Özbekistan üretim maliyetlerinin düşüklüğü açısından yatırımcılar için dikkat çeken bir ülkedir. Son zamanlarda uygulanan kalkınma reformu ile firmaların vergi yükü 3 kat oranında azalmıştır. Büyük firmaların içinde bulunduğu ve kendi yönetimine sahip olan serbest ekonomi bölgeleri yatırımcılara avantajlı gözükmektedir. Özbekistan'da Türklere ve Türk yatırımcılara çok ayrı bir ilgi ve saygı vardır. Özbekistan yönetimi için Türk yatırımcılar daima listenin başında yer almışlar ve alacaklardır. Sakaryalı yatırımcılardan da Özbekistan'a ziyaretlerini bekliyoruz" dedi. Katılımın oldukça yoğun gerçekleştiği toplantı konuşmacılar ve dinleyiciler arasında soru-cevap ile devam ederek noktalandı.

3 Eylül 2019 , Salı Bu haber toplam 380 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU