Günün Tarihi:17 Ocak 2021

‘Sokaklarımız yabancılarla doldu’


Adapazarı Belediye Meclisi’nde MHP Grubu adına konuşan ve yabancı vatandaşların çok sayıda iş yeri açtığını ifade eden MHP’li Meclis Üyesi İlknur Bayram Akyüz, “Sokaklarımız yabancıların açtıkları işyerleri ve tabelaları ile dolu. Kendinizi Türkiye de hissetmeniz mümkün değil. Belediyemiz tarafından son 5 yılda yabancılara verilen iş yeri açma ruhsatı sayısı nedir?” dedi.

Meclis toplantısı

Adapazarı Belediyesi Ağustos Ayı Meclis Toplantısı dün Belediye Başkanı Mutlu Işıksu başkanlığında toplandı. 10 gündem maddesinin karara bağlandığı meclis toplantısı öncesinde bir konuşma gerçekleştiren Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu, yeni eğitim ve öğretim yılının öğrencilere ve ailelerine hayırlı olmasını diledi.

 

Kentsel dönüşüm

Meclis gündeminin görüşülmesine başlanmadan önce gündem dışı konuşmalarda söz alan MHP Grup Başkanvekili Erbay Kayatürk,  “ Herhangi bir depremde yorgun binaların devrileceği görülmektedir. 1943’te, 1967’de ve 1999’da büyük depremler ve büyük yıkımlar oldu. Bu çerçevede yeniden bir kentsel dönüşüm projesi var. Bunun çok zamana yayılmadan başlanması lazım. Belediye tek başına bu yükten nasıl kalkacak. Bileşenlerle bu işin altından kalkmalıyız” dedi.

 

El birliği ile

Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu da kentsel dönüşüm ile ilgiliğ iyi bir örnek ortaya koymak istediklerini söyledi. Işıksu, “ El birliği ile bunu başarabilirsek devamı da gelecektir. Başlangıcı Adapazarı’nda iyi yaparsak arkasının geleceğini düşünüyorum” dedi.  MHP’li Ali Eroğlu ise toplu taşıma araçlarında öğrencilerden gidiş geliş ücreti alınmamasını talep etti. Bir diğer MHP’li Meclis Üyesi İlknur Bayram Akyüz ise MHP grubu adına bir konuşma gerçekleştirdi.

 

Mültecileri sordu

Akyüz, “MHP olarak şehrimizde misafir ettiğimiz yabancıların açtıkları iş yerleri ve tabelaları konularında bir takım istirhamımız olacaktır. İlçemiz fazlaca sayıda yabancıyı barındırmaktadır. İlçemizde birçok iş yeri açtıklarını ve mevzuata uygun olmayan tabelalar astıklarını görmekteyiz. Sokaklarımız yabancıların açtıkları işyerleri ve tabelaları ile dolu. Kendinizi Türkiye de hissetmeniz mümkün değil. Belediyemiz tarafından son 5 yılda yabancılara verilen iş yeri açma ruhsatı sayısı nedir? Düzenli şekilde izin ve ruhsat denetimi yapılmakta mıdır? Kaç iş yeri hakkında işlem yapılmaktadır? Bu hususlarda meclisimize bilgi verilmesini talep ediyoruz” diye konuştu.

 

Gündem maddeleri

Akyüz’ün ardından konuşan Başkan Işıksu, “ Endişeye mahal verecek bir durum yok. Meseleyi doğru zeminde çözmek için çalışıyoruz. Adım adım doğru noktaya çekeceğiz” dedi. Gündem dışı konuşmaların ardından gündem maddelerinin görüşülmesine başlandı. Gündemin ilk maddesi imar komisyonuna havale edilirken 2,3,4, 5 ve 6. Maddeleri oy birliği ile kabul edildi. Gündemin 7. Maddesinde ise belediyenin 2020 ile 2024 yılları arasındaki stratejik planı görüşüldü.

 

İsmi değiştirildi

Stratejik planın görüşülmesi sırasında söz alan CHP’li Meclis Üyesi Haluk Akbay plan konusundaki eleştirilerini ve övgülerini dile getirdi. Kültür faaliyetleri konusunda eleştirilerde bulunan Akbay, “ Bular büyükşehiri ilgilendiriyor diyorsunuz buna da değineceğim. 22. 03. 2008 tarihli resmi gazetede belediyemizin merkez olan ismi Adapazarı belediyesi olarak değiştirildi” dedi.

 

Kabul etmiyorum

Akbay, “ Bu şu anlama geliyor benim nezdimde Adapazarı Sakarya ilinin bir ilçesi oluyor. Ben bunu kabul etmiyorum. Adapazarı ilçe bazındaki siyasi anlayışla yönetilirse marka şehir olamaz” dedi. Akbay konuşması sırasında AK Partili Meclis Üyesi Evren Çakırsoy ile bir tartışma yaşadı. Akbay konuşmasının bölünmemesini istedi. Bazı AK Partili meclis üyeleri Akbay’ın konuşmasını uzattığını belirterek ‘İşimiz var her seferinde aynısını yapıyor” diyerek tepki gösterdiler.

 

Beş yıla indirildi

Gündemin 9. Maddesinde Semerciler Mahallesi 54 pafta 390 ada 180,181 ve 182 nolu parsellerin yine Engelsiz Kafe hizmetlerinde kullanılması için 10 yıla kadar Büyükşehir Belediyesine tahsisi için belediye başkanına ve encümene yetki verilmesi görüşüldü. Madde hakkında söz alan MHP’li Mehmet İr, “ Biz burasını kendimiz işletemez miyiz? Neden 10 yıl düşünülüyor neden 5 yıl değil? Burası şu anda bir parsel neden şimdi 3 parsel oluyor?” dedi.

 

Ticaret Bankası

Başkan Işıksu, “ Bundan sonraki sürecin nasıl yürütüleceği konusunda Büyükşehir Belediyesine tavsiyelerim olacak” dedi. Teklif bu konuşmalar sonrasında süresi 5 yıla indirilerek kabul edildi. Gündemin son maddesinde ise Türk Ticaret Bankasının 159 metrekare alanının belediye tarafından satın alınması için yetki verilmesi görüşüldü. Madde hakkında konuşan Başkan Işıksu 8 aydır süren görüşmeler sonucunda bankanın 3’te birlik kısmının uygun bir maliyetle TOKİ’den satın alınacağını ve Türk Ticaret Bankası ile birlikte bir müzeye dönüştürüleceğini ifade etti. Madde oy birliği ile kabul edildi. Adapazarı Belediyesi’nin bir sonraki olağan meclis toplantısı, 1 Ekim Salı günü saat 14.00’da gerçekleştirilecek. 

‘Rant aracı değiliz’

Meclis Toplantısı sonrasında MHP Adapazarı Belediyesi eski meclis üyesi Selim Özen düzenlediği basın açıklamasında Engelsiz Kafe’nin ihalesini engelli bireyler olarak doğru bulmadıklarını söyledi. Özen, “ Adapazarı halkına ait olan işletme neden bu şahıslara veriliyor? Neden bu insanlara fırsat veriliyor. İlgili belediyeleri İçişleri bakanlığına bildireceğiz. Engelliler fırsat kapısı ve rant aracı değiliz” dedi.

 

3 Eylül 2019 , Salı Bu haber toplam 635 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU